Nya direktiv vill se smalare SVT

Publicerad 2011-06-17 08:40

Foto: Anders Wiklund Lagmannen Martin Holmgren och kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Konkurrent eller komplement? Det är frågan som den nya public service-utredningen ska svara på. Och den gäller framför allt framtiden för Sveriges television, SVT.

Lena Adelsohn Liljeroth betonade på torsdagens presskonferens i Rosenbad att det även i fortsättningen är programbolagen som bestämmer vad som ska sändas. Och inriktningen på programmen ska, precis som nu, främst vara samhälls-, kultur- och barnprogram, menade hon. Men inte bara.

– Det utesluter inte att publiken också kan erbjudas ett brett varierat utbud av till exempel idrott och underhållning, förklarade hon på presskonferensen.

Men i sina utredningsdirektiv låter det annorlunda. Här står till exempel att SR/SVT/UR ska ha ett ”tydligt uppdrag som ett alternativ till de kommersiella aktörerna”. Och lite senare i texten står att SR/SVT/UR ”varken har ett kommersiellt uppdrag eller till uppgift att konkurrera med andra medieföretag” utan ska i stället ”ge goda möjligheter och utrymme för and­ra aktörer att verka och utvecklas på mediemarknaden”.

Bakom dessa formuleringar finns en oro hos de kommersiella tv-bolagen och moderaterna att SVT är marknadsstörande eftersom man så totalt dominerar när det gäller att locka tittare till breda underhållningsprogram. I fjol hade SVT nio av de tio mest populära programmen enligt statistiken. Även om TV 4 och andra bolag just nu har slutsålt på annonsutrymme så kan de med hjälp av högre tittarsiffror ta mer betalt för den reklam som sänds i tv.

I direktiven upprepar Lena Adelsohn Liljeroth de nu gällande kraven på SR/SVT/UR att koncentrera sig på ”nyheter, granskande journalistik, utrikesbevakning, kultur, film, drama, barnprogram, samhällsdebatt, fakta och vetenskap”.

Den andra viktiga frågan som public service-utredningen ska granska är finansieringen av SR/SVT/UR. De flesta är ense om att den nuvarande tv-avgiften inte längre fungerar eftersom man kan se på tv lika bra i mobilen och på dator. De tre alternativ som diskuterats är; en teknikneutral hushållsavgift som inte är kopplad till tv-innehav, en individuell tv-avgift som betalas via skattesystemet och en renodlad anslagsfinansiering via statsbudgeten.

Den tredje viktiga frågan är om radion ska digitaliseras (på samma sätt som televisionen redan gjort), och när det i så fall ska ske. Införande av en digital DAB-radio skulle innebära att alla radioapparater som i dag använder FM-bandet över en natt blir värdelösa. En övergång till digital radio innebär både högre ljudkvalitet samt ett ökat utrymme för fler kanaler i etern.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Skulle rädda sina barnbarn – omkom

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn när de kom ut på djupt vatten. 30 10 tweets 20 rekommendationer

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Bengtsson vann på 4,35

Klar för EM. Stavhopparen Angelica Bengtsson är tillbaka efter skadorna. Hon vann lördagens tävling i tyska Holzminden. 10 7 tweets 3 rekommendationer