Stödet för svensk film breddas

Uppdaterad 2012-01-25 21:19. Publicerad 2012-01-25 18:19

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Stödet till svensk film ska kunna gälla även sådan gjord direkt för digital distribution eller för dvd. Det är den stora nyheten i det nya filmavtalet, som blev klart sent på torsdagen.

Svenska filmer ska kunna få stöd även om de är gjorda för andra plattformar än biograferna. Det är en den stora förändringen i det nya filmavtalet som blev klart på torsdagkvällen.

Svenska filmproduktioner gjorda direkt för dvd eller för att ses på datorn ska i det nya filmavtalet kunna få pengar från Svenska filminstitutet. Tidigare har bara film producerad för biograferna haft det privilegiet. Det kan betyda att tv-kanaler och digitala distributörer kan visa nya långfilmer snabbare än i dag. Avtalet, som blev klart på övertid på torsdagskvällen, följer den gamla modellen där branschen och staten tillsammans finansierar svensk film.

– Jag är mycket nöjd. Vi får nu ett moderniserat, mer teknikneutralt avtal och mer resurser till svensk film, och dessutom en ökad satsning på barn- och ungdomsfilm, säger kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth som höll en hastigt utlyst presskonferens på kvällen.

I sista stund vände biografägarna med SF Bio som största representant och gick med på kravet från de övriga parterna om stöd för film på flera plattformar. Sveriges filmproducenters ordförande Björn Rosengren var nöjd eftersom han anser att det nya avtalet stärker producenterna.

Avtalet innebär 30 miljoner kronor mer om året till filmproduktion. Staten skjuter till 200 miljoner. Meningen är att branschen ska bidra med motsvarande summa.

Inskrivet är också att stödet ska fördelas jämnt mellan kvinnor män. Idag är den fördelningen 40/60 med fördel för manliga filmare. Förutom extra stöd till barnfilm tillkommer ett nytt stöd för dramaserier liksom utökat stöd till kort- och dokumentärfilmer. Dessutom ska arbetet mot piratkopiering intensifieras och kvaliteten ska höjas så att svensk films attraktionskraft utomlands ökar.

– I vårt intresse ligger att det förs en offensiv nationell fimpolitik. Viktigt för oss är också uppluckringen av hur film kan spridas. Vi tycker att man ska maximera publikeffekten för varje film, säger Film i Västs vd Tomas Eskilsson

Bredbandsoperatörerna ingår inte i uppgörelsen men två nya parter har kommit med i avtalet som löper från 2013 – 2015, Nätverket för regionala filmproduktionscenter och SBS TV som bland annat äger Kanal 5. Breddningen var tänkt att bli betydligt större med bredbandsbolag, dvd-branschen och digitala filmdistributörer för att få in mer pengar till avtalet. Men så blev det alltså inte.Bredbandsoperatörerna sparkades ut i höstas, de oberoende filmarna fick höra att de inget hade att tillföra till ett filmavtal.

Varför har förhandlingarna varit så svåra?

– Det är naturligt att alla försöker driva sina egna intressen så långt de kan. Bredbandsoperatörerna ville vara med men var inte beredda att pytsa in annat än småpengar, säger chefsförhandlaren Lennart Foss.

Nästan alla svenska filmer produceras i dag med någon form av stöd. Alla utom de smalaste och de mest kommersiella. De sistnämnda kalkylerar dock i sin budget med det publikstöd som i dag ges i efterhand och räknas på antalet sålda biljetter. Det är svårt att säga hur mycket mer svensk film som kommer att göras med det nya avtalet.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Skärmdump Youtube Franska journalisten Edith Bouvier i Youtubeklippet.

Journalister vädjar om hjälp i Syrien

”Jag behöver opereras.” I ett Youtubeklipp vädjar skadade journalisterna Edith Bouvier och Paul Conroy om eldupphör.

Upproret i Syrien. Minst 6.000 människor har dött, enligt FN:s siffror.

Foto: AP

Nu åtalas Manning för Wikileaksläcka

Misstänks ha hjälpt USA:s fiender. 24-årige soldaten Manning åtalas nu på 22 punkter. Förklaras han skyldig riskerar han livstids fängelse.

Foto: Scanpix

Bannerhed får Borås Tidnings debutantpris

Författaren Tomas Bannerhed prisas för sin debutroman ”Korparna”, som han även vann Augustpriset för. Debutantpriset 2012.

Augustpriset till Bannerhed. För sin debutroman.

Recension av ”Korparna”: Vilket nervigt och spännande språk!

Foto: Laurent Cipriani / AP

Källström inte till salu

”För lite pengar.” Ryska storklubben Rubin Kazan vill köpa Kim Källström. Men Lyon säger nej, tills vidare.