Efter förhandlingar med Disney drar biografkedjan Odeon tillbaka bojkotten av ”Alice i Underlandet” på premiärdagen.
Tidigare i veckan meddelade den multinationella biografkedjan Odeon att man skulle bojkotta Tim Burtons film ”Alice i Underlandet”. Kedjan markerade sitt ogillande över att filmbolaget Disney skulle släppa filmen på dvd fem veckor snabbare än vad som är standard i branschen.
Men Odeon och Disney har nu förhandlat och kommit överens om en kompromiss, samma dag som skådespelarna Johnny Depp och Anne Hathaway ska gå på galapremiären på en Odeon-biograf i London, skriver The Independent.
Överenskommelsen innebär att ”Alice i Underlandet” visas i max 13 veckor innan den släpps på dvd. Standard i England är 17 veckor.