En fattig flicka från amerikanska Södern som blivit en av Amerikas största opinionsbildare – mediemogulen Oprah Winfrey personifierar kanske mer än någon annan den amerikanska drömmen.
Genom pratshowen ”The Oprah Winfrey show” har hela Amerikas egen Oprah blivit hemmafruarnas hjältinna, kändisarnas bästis och en samhällets stöttepelare – en kommersiellt medveten image eller en sann bild av nöjesvärldens rikaste kvinna? Hur det än må vara med den saken är framgångssagan Oprah Winfrey ett faktum.
Det är knappast en överdrift att tala om ett medieimperium – de svenska lärjungarna Malou von Sivers och Amelia Adamo i all ära, men i fallet Oprah Winfrey handlar det om en inflytelserik miljardindustri. Utöver teveshowen drivs i Oprah Winfreys regi även produktionsbolaget Harpo, bokklubben Oprah’s Books, månadsmagasinet O – The Oprah Magazine och välgörenhetsverksamheten Oprah’s Angel Network. Och alla som är någon i det stora landet i väst har gästat Oprah Winfreys tevesoffa: Tom Cruise bättrade som bekant på sin galenstämpel genom att hoppa jämfota i den och storheter som George W Bush, Madonna och Hillary Rodham Clinton har alla pratat ut i ”The Oprah Winfrey show”.
Gästerna i programmet mottas ofta som gamla vänner och stämningen är familjär och opretentiös, vilket gör ett besök hos Oprah Winfrey tämligen ofarligt för celebriteter med skelett i garderoben. Intervjuerna utmärks av inbördes beundran och hyllningar av den aktuella gästens nya film, skiva eller nybantade kropp och programpunkterna berör allt från kändisar och skönhet till andlighet och politik – i veckan behandlades till exempel så vitt skilda ämnen som djurvård, samhällsetik och Halle Berry. Men oavsett vad som står på agendan får Oprah Winfrey alltid stående ovationer så snart Manolo Blahnik-klackarna skymtar på scenen.
Trots att klyschorna fullkomligt haglar i programmet är det möjligen just den jämförelsevis snälla atmosfären i programmet som får över 20 miljoner amerikaner, mestadels kvinnor, att bänka sig framför ”The Oprah Winfrey show”. Oprah Winfreys omskrivna viktkamp, självdistans och teveanpassade empati bidrar säkerligen också till att många kvinnor kan identifiera sig med denna dagteves första dam.
”The Oprah Winfrey show” visas i hela 112 länder och har prisats med 35 Emmystatyetter. I Sverige har programmet 60 000–80 000 trogna tittare och visas i TV 3 varje vardag med repris dagen efter på förmiddagen.
I dagens program handlar det om stroke.
! The Oprah Winfrey show.
tv 3 13.40