Melodifestivalen 2012

Pojkband röstfiskar i skolan

Publicerad 2012-02-10 10:05

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Med flygblad med telefonnummer för sms-röstning hoppas Youngblood gå till festivalfinal i Globen. Nästa lördag, den 18 februari, är de med i delfinalen i Leksand.

Melodifestivalgruppen Youngblood gör just nu en skolturné där bandet marknadsförs mot eleverna. En idé som hämtades från lanseringskampanjen för det brittiska pojkbandet Take That. Skollagen utgör inget hinder för besöken men flygbladsutdelningen, med uppmaningen att rösta på Youngblood i en kommande deltävling, är mer tvivelaktig.

I onsdags spelade pojkbandet Youngblood bland annat i Västbergaskolan i Stockholm. Publiken bestod av 4:or och 5:or, spelningen skedde efter skoltid, men på fritidsklubben på skolans område.

På det flygblad som delades ut i samband med den en låt långa spelningen uppmanar Youngblood barnen att rösta på bandet i Melodifestivalens deltävling 3. Två olika telefonnummer – det ena för att sms-rösta – finns även nedtecknade på papperslappen.

Besöket hade godkänts av biträdande rektor Karin Forsberg. Hon menar att skolan ”drog en vinstlott”.

– De ringde förra veckan och ville komma och spela. Jag tänkte säga nej som jag brukar, men det lät som att det skulle vara kul och jag tänkte att det kunde inspirera barnen till att sjunga och spela instrument, förklarar hon.

Researchen av bandet bestod av att söka informationen på nätet.

– När jag såg Sean Banan och hörde honom sjunga sin text blev jag lite kall, men jag tittade på Youngblood och tänkte att de kan väl inte sjunga så hemska låtar.

Hade du några betänkligheter kring att tacka ja?

– Jag är alltid vaksam och förstår att det kanske är ett sätt att marknadsföra sig och att gruppen naturligtvis hoppas att några av barnen ska rösta på dem. Men i det här fallet tänkte jag lite slugt: ”vad kan vi ha för nytta av det här?” Barnen var ofantligt glada, den glädje och entusiasm jag såg gjorde att det var värt det. Det bara lyste om dem.

Utdelningen av flygblad, som Karin Forsberg inte kände till förrän DN berättade om den, är hon dock skeptisk mot. Möjligen hade hon uppmanat gruppen att skriva sina autografer på vanligt papper.

I dag får även Norrvikens skola besök av Youngblood och biträdande rektor Carina Norberg meddelar att man inte kommer att acceptera några flygblad:

– Det uppdrag vi har i skolan är att följa skollagen och det finns ingenting i den som säger att vi inte får ha kontakt med näringsliv och musikgrupper. Men vi kommer inte att tillåta någon utdelning av flygblad, det har vi varit tydliga med, hävdar hon.

På SVT finns det ingen tveksamhet till skolturnéer.

– Det enda som gäller är att de inte får spela låten de uppträder med i Melodifestivalen. I annat fall lägger vi inte yrkesförbud på artisterna som är med i Melodifestivalen, säger Anna Wilborg, pressansvarig för Melodifestivalen:

Är det okej att dela ut flyers?

– Det har vi inga synpunkter på. De får promota sig själva.

Så vad säger marknadsföringslagen? Konsumentverkets jurist Lina Sångberg fick flygbladet mejlat till sig och återkom efter att ha konfererat med kolleger. Den preliminära bedömningen är att uppmaningen inte är ett problem:

– En näringsidkare måste ligga bakom marknadsföringen. Vi ser inte att det finns en sådan när det gäller det här.

Vad är i så fall skivbolaget EMI?

– Vi har svårt att se att uppmaningen till att rösta främjar avsättningen, enligt lagens mening. Det är SVT som tjänar pengar på att människor röstar. Men om vi får in mycket anmälningar får vi titta vidare på ärendet.

Ulrika Lindmark är jurist vid Skolverket. Möjligen är flygbladsutdelningen tveksam, anser hon:

– Det här är inte reglerat i skollagen utan handlar om omdöme och information. Rektorn bestämmer själv vem han eller hon vill släppa in på skolan. Vad gäller flygbladen får man hoppas att föräldrar och skola har informerat barnen om vad det innebär och att det kostar pengar att ringa. Man kanske får efterarbeta ett sådant här besök.

Idén till en skolturné kom från lanseringen av pojkgruppen Take That, uppger Sara Thorstensson vid EMI.

– Youngblood ville träffa sina fans ett par dagar mellan inspelningen av sitt kommande album och repetitionerna av Melodifestivalen. Den här miniturnén har varit väldigt uppskattad hos fansen och nu håller vi tummarna i Leksand om en vecka, skriver hon i ett mejl.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Skulle rädda sina barnbarn – omkom

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn när de kom ut på djupt vatten. 30 10 tweets 20 rekommendationer

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Bengtsson vann på 4,35

Klar för EM. Stavhopparen Angelica Bengtsson är tillbaka efter skadorna. Hon vann lördagens tävling i tyska Holzminden. 10 7 tweets 3 rekommendationer