”Snabba Cash”-regissören kan göra nya ”X-men”

Uppdaterad 2010-05-03 13:35. Publicerad 2010-05-03 13:05

Scanpix Daniel Espinosa, till vänster, under inspelningen av "Snabba Cash".

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

I mars blev det klart att den svenska filmen ”Snabba Cash” döps om till ”Easy Money” och görs i amerikansk version. Nu är regissören, Daniel Espinosa, kandidat till jobbet som regissör för nästa ”X-men”-film, skriver Aftonbladet.

I samma veva som bröderna Harvey och Bob Weinstein köpte rättigheterna till den svenska filmsuccén blev Daniel Espinosa ett lovligt byte i Hollywood. Egen agent och möten i Los Angeles har lett till många seriösa erbjudanden att regissera storbudgetfilmer.

Bland annat har det ryktats om att den svenska regissören ska få göra spionfilmen ”Safe House” och filmen ”Prisoners” där Leonardo DiCaprio ska spela huvudrollen.

Men nu verkar någonting ännu större vara på väg att bli verklighet. Daniel Espinosa har suttit i möte med filmbolaget 20th Century Fox för att prata om den nya superhjältefilmen ”X-men: First Class”. Ingenting är klart ännu men Espinosa är väldigt glad.

– Det är skitcoolt, tänk dig själv, det är helt vansinnigt. Det är så stort att jag inte kan snacka om det, säger han till Aftonbladet.

Sommaren 2011 måste Daniel Espinosa dock hålla sig hemma. Då startar inspelningen av två uppföljare till "Snabba Cash".

Läs mer: Den nya svenska vågen i Hollywood

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Stringer/Reuters Mänskliga rester från massgraven i Veracruz.

Mexikos taktik mot knark döms ut helt

”Ett fullständigt misslyckande”. Fler än 50.000 dödsoffer har nu krävts sedan president Felipe Calderon inledde sin militäroffensiv mot maffian.

Två brottssyndikat strider om makten. Drygt 20 miljarder om året.

Foto: Scanpix

”Foppa” redo för ny karriär i affärslivet

Har pluggat ekonomi på Handels. Peter Forsberg har bytt hockeyn mot ekonomistudier och är nu redo att ge sig in i affärslivet. Men glöm Foppa-tofflorna.

Foto: Scanpix

Räkna ut din skatt med räknesnurran

Så håller du koll på skatten. Snart kommer du att enkelt kunna räkna ut din preliminära skatt för 2012 - genom en ”räknesnurra” på Skatteverkets hemsida.

Alarmerande ökning av demens

På fem till sju år ökade andelen demenssjuka med 40 procent, visar en ny studie från Umeå universitet. Varannan svensk riskerar att drabbas.

Webb-TV

Räddades ur en lavin

Nio personer dog i snömassorna men räddningsmanskapet lyckades rädda en liten flicka som fastnat under snön. 15 hus begravdes i Kosovo.