Unga bäst på att nyttja kulturen

Publicerad 2009-05-26 13:37

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Unga är flitigare än äldre över hela linjen – på att konsumera kultur. Det visar SOM-institutets nya rapport.

6 000 svenskar har svarat på frågorna om hur de nyttjar kulturutbudet. Att läsa böcker är vanligast – åtta av tio uppger sig ha läst en bok minst någon gång under det gångna året. Bland de yngre, 15-29-åringarna, är siffran nio av tio.

Sex svenskar av tio har klämt minst en film på bio det senaste året. Bland de yngre är siffran nio av tio.

Undersökningen visar, konstaterar forskarna, att det är de unga som är de stora kulturkonsumenterna – även när det kommer till ”mossigare” aktiviteter som att gå på museum.

Räcker det med att vara ung för att kulturnerven ska rycka? Nej, helst ska det till en kvinnlig akademiker, med hög eller medelhög inkomst, konstaterar SOM-institutet. Och om hon dessutom bor i en större stad och inte på landet – då torde kulturmaximum kunna uppnås.

Men den som inte orkar beta av den senaste utställningen kanske ingår i den stora skara som ägnar sig åt eget kulturutövande – som själv knypplar, stickar, skulpterar, fotograferar eller vad det nu vara månde.

Fem av tio säger sig ha ägnat sig åt hantverk/handarbete under det senaste året. Sju av tio har fotat eller filmat.

Vad gäller att spela instrument sopar den yngre kategorin banan med de äldre: fyra av tio unga har gjort det under gångna året. Det är dubbelt så många som snittsiffran för hela befolkningen. Samma sak gäller måleri, något som sex av tio unga ägnat sig åt.
 

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Grafik: Johan Andersson

Nästan ingen byter bank trots kritiken

Konkurrensen är satt ur spel. 9 av 10 kunder väljer att stanna i sin bank. Konkurrensen är stendöd. Ett faktum bankerna är väl medvetna om.

”Bankmarknaden är ett skämt”. DN:s Virve Hedenborg dömer ut.

Har du bytt bank någon gång?

Foto: Scanpix

Redo att förhandla om kärnkraften

”Viktigt med ett rent bord”. Socialdemokraternas nya ledare Stefan Löfven är beredd att förhandla förutsättningslöst med regeringen.

S vänder upp med Löfven. Väljarundersökning.

Foto: AP

Robyn blev utan pris på Grammygalan

Brittiska soulpopstjärnan Adeles succé var sexfaldig: Hennes "21" utsågs både till bästa album och bästa popalbum. Adele vann sex stycken.

Foto: Scanpix

”Tre Kronor måste göra fler skitmål”

Tre Kronor har fått ett perfekt avstamp inför VM på hemmaplan. Men DN:s Sven Gustavsson efterlyser fler snipers i det svenska laget. NHL-lotteriet styr.

Sju barn döda i ukrainsk brand

Sju barn i åldrarna 2 till 14 år omkom i en brand. Mamma förd till sjukhus.