Här finns inget glitter, inga flashiga effekter, inga pålagda gapflabb, inga pirrande pristävlingar med fantastiska priser. Här finns ”bara” en mogen kvinna som står rätt upp och ner på scenen och talar strängt personligt om något så otidsenligt som de sju dödssynderna.
Men vad är nu detta? Den slagfärdiga och bitska komikern Sissela Kyle, som fått till och med den nerviga publiken vid Guldbaggegalan att knäppa upp, som har erövrat fem Guldmasker, Povel Ramels Karamelodiktstipendium, Stallfåglarnas humorpris, Karl Gerhard-stipendiet och mer därtill, och som fått oss att fnittra i ”Pistvakt” och ”Parlamentet”. Ska hon tala om dödssynderna?
DN har fått ett möte på Södra teaterns barscen.
Är det så att det döljer sig en liten räddhågsen katolik bakom Kyles blonda, blåögda yttre? En vilsen själ som fruktar den fördömande gudens vrede?
– Nej, absolut inte, jag har ingen gudstro på det sättet, jag är ingen religiös person. Men jag har funderat en del över livet självt på senare år, på begrepp som ansvar, skam och skuld – det blir ju så när man i sin omgivning har barn, dessutom gamla föräldrar.
– Nästa steg blev detta med dödssynderna: är det några av dem som är relevanta fortfarande, och vilka kan tas bort?
Hon funderar vidare:
– Om man inte tror på någon gud, vem eller vad är det man syndar mot? Sig själv? Något större? Jag har valt att kalla det mänskligheten, i all ödmjukhet, säger Sissela Kyle med en milt ironisk blinkning.
De klassiska sju dödssynderna inom kristendomen är högmod, girighet, vällust, avund, frosseri, vrede, likgiltighet.
Var det någon av dessa som var mer tacksam än de andra att gestalta?
– Ja, synderna jag gick i gång på var högmod och avund. Högmod var samtidigt bland det svåraste att tolka, medan frosseri blev enklare, eftersom det är en så uppenbar och tydlig last eller synd. Högmod är mer abstrakt.
De sju dödssynderna har sina motpoler i begrepp som ödmjukhet, öppenhet, dygd, medmänsklighet, avhållsamhet, tålamod och flit.
Kan vi i framtiden förvänta oss en tv-serie också om dessa fromma egenskaper?
– Njaa, säger Kyle, det tror jag knappast. Men man vet inte förresten: det kanske vore väldigt provocerande att göra en sådan serie!? Just därför kunde den bli rolig…
Förutom Sissela Kyles personliga betraktelser får tv-publiken i varje avsnitt följa med in i köket på restaurangen El Sombrero, i små sketcher regisserade av Tomas Alfredson. Där möter vi diskaren Barbro (Gunilla Nyroos) och kocken Conny (Ivan Mathias Peterson) och servitrisen Ingela (Sissela Kyle), som visar hur de olika dödssynderna kan hanteras i vardagen.
Seriens manusförfattare är Sissela Kyle, Per Naroskin och Calle Norlén.
! ”Sissela och dödsssynderna” SVT 2 tisdag 21.30