Oscargalan 2007

"Flags of our fathers"

Publicerat 2006-11-03 00:00

Minnen av Iwo Jima.. Clint Eastwood berättar historien om den ultimata krigsbilden som förändrade allt. Eller?

Tidigt i "Flags of our fathers" sägs det att ett enda fotografi, en enda bild, kan vinna eller förlora ett krig. Det talas om hur bilderna av de napalmbrända vietnamesiska barnen på landsvägen utanför Song My och av polisen Nguyen Ngoc Loans avrättning av en misstänkt FNL-sympatisör på öppen gata i Saigon betydde att USA förlorade Vietnam-kriget.

Eller som här, hur den mest emblematiska bilden av dem alla skulle ha besegrat Japan under andra världskriget. Vi känner alla till den: några soldater som placerar stjärnbaneret på toppen av berget Suribachi på ön Iwo Jima.

Låt mig genast anmäla starka invändningar mot denna förenkling, som mest tjänar som ett slags känslomässig bomull kring och efterrationalisering (eller förträngningsmekanism) av betydligt hårdare fakta. Som i Iwo Jimas fall hur en armada av fartyg, massiva bombningar och över hundra tusen amerikanska soldater - varav två tredjedelar dog - lyckades erövra den strategiskt viktiga ön.

Det krävde över en månads fruktansvärda strider mot 21 000 nedgrävda japanska soldater. Men med sina tre flygfält och sin närhet till Tokyo betraktades Iwo Jima som nödvändigt för att det amerikanska bombflyget skulle kunna nå det japanska fastlandet.

Inte heller Clint Eastwood eller hans manusförfattare hävdar på allvar idén om den enda bildens betydelse. Till grund för filmen ligger en bok skriven av James Bradley, son till en av flaggresarna, John "Doc" Bradley. Däremot använder de den för att skildra detta slag i krigets slutskede, dess outplånliga effekter på dem som var med, bildens mörkt ironiska bakgrund och dess massiva flaggviftande effekter på den krigströtta hemmafronten.

Ironin ligger i att det egentligen är "fel" flagga. Originalet togs som souvenir av en officer och proceduren upprepades med en större och renare flagga. Delvis andra soldater stod för resningen. Bilden spreds på varenda tidnings förstasida och den militära ledningen var inte sen att förstå dess propagandavärde. Tre av de överlevande - striderna pågick ytterligare i över fem veckor - transporterades så småningom hem till en turné genom USA.

De hyllades som hjältar på jätte­arenor, med syftet att förmå folk att köpa försvarsobligationer till en sinande krigskassa. Man rotade fram mödrarna till deras döda kamrater - ingenting får ju människor att lätta på pungen som mödrar i sorg. Men i dessa fall sentimentaliserades alltså "fel" mödrar.

I centrum för filmen står dessa tre krigsplågade soldater, som tvingas uppträda som motvilliga vaudeville­artister, och när tumultet tystnat, som antihjältar: John "Doc" Bradley (Ryan Philippe), Rene Magnon (Jesse Bradford) och den mest omtalade av dem alla, pima-indianen Ira Hayes (Adam Beach), besjungen av Johnny Cash i "The ballad of Ira Hayes". I en av de mest drabbande sekvenserna serveras de "flaggbilden" som glassbomb på en luxuös viggar-­middag, övergjuten med blodröd jordgubbssås.

Det är i växelspelet mellan krigets fruktansvärda praktik - förutom de blodiga offren i Iwo Jimas monokromt klippgrå och sotsvarta - och den cyniska eller glättiga hemmafronten Clint Eastwoods film har sin styrka. Det är faktiskt en smula imponerande att se den snart 80-årige regissören bemästra en större filmapparat än vad han någonsin haft till sitt förfogande och ändå behålla det intima tonfall som alltid varit hans kännemärke.

Fördomarna mot indianer, den absoluta glömskan av dem som slagits när kriget väl är vunnet, allmänhetens ovilja mot att veta hur det verkligen är att gå i krig: allt detta får bitter och sorgdrabbad belysning. Men även om "Flags of our fathers" befinner sig långt ifrån den whiskydoftande och råa machohyllningen i Clint Eastwoods tidigare krigsfilm, "Heartbreak Ridge" - om USA:s invasion av Grenada, uppstår - en liknande paradox.

Hur mycket man än porträtterar de egna som vanliga unga grabbar med brister i hjältemodet, som slåss mer för sina kamrater än för flaggan i krigets vansinne, gör man dem ändå till - hjältar. Ser man till dagens Irakkrig kan ingen Abu Ghraib-bild i världen ändra på den saken.

Läs mer: "Babel"

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Filmrecensioner

Veckans filmer 19/3

Michael Nyqvist och Izabella Scorupco i "Änglavakt". Foto: Johan Paulin Michael Nyqvist och Izabella Scorupco i "Änglavakt".

Entonigt och sentimentalt

Betyg 2 Filmen drabbas av sin till bristningsgränsen ansträngda och senti- mentala konstruktion, skriver Eva af Geijerstam. "Änglavakt". 13

Intervju med Michael Nyqvist: "Änglavakt” är en modig film. 10

"En profet".

Betyg 4 "En profet". Prisat franskt idédrama om över- levandets pris. 10

"Familia".

Betyg 3 "Familia". Laddat åter- besök hos familjen Barrientos i Peru.

Betyg 2 "Armored". Slätstrukna bovar i fejkrån faller på eget grepp.

Betyg 1 "From Paris with love". Larvig action om spion. 10

Moderna klassiker

Moderna klassiker

DN:s musikkritiker Martin Nyström har värvat ett 20-tal svenska musiker, dj:s och electroartister att tolka klassiska mästerverk. Exklusivt på DN.se! 12

Kentros/Petersson:

Kentros/Petersson: ”Vi vill återskapa effekten som Vivaldis musik hade som ny". 3

Electronicaartisten Anders Ilar:

Electronicaartisten Anders Ilar: "Jag tar Chopin in i ett nytt årtusende." 4

Lyssna. Vivaldis "Vintern".

Lyssna. "Nocturne op15 nr2"

DN på Facebook. "DN:s 25 klassiska mästerverk och remixer".

Den interaktiva underhållningen

"Icy tower" är det första svenska Facebookspelet, men långt ifrån det sista. "Icy tower" är det första svenska Facebookspelet, men långt ifrån det sista.

Facebook framtiden för spelbranschen

"Alla spel kommer att bli sociala". I kölvattnet efter Facebooksuccén ”Farmville” riktar sig flera svenska spelutvecklare mot sociala nätverk. 36

Interaktiv bioskräck. Med ny teknik påverkar publiken handlingen. 35

Tv möter Twitter. "Idol"-skaparen satsar på realitykommunikation.

Har du prövat Facebookspelet "Farmville"?

Se resultat

Foto: Fredrik Sandberg

Sista dansen för Willy Björkman

Skulle det bli sista dansen för Willy Björkman i TV 4:s ”Let´s dance”? Spänningen var på topp när tv-tittarnas dom kom på fredagskvällen. Läs artikeln

Foto: Knut Koivisto

Noomi Rapace hyllas i USA

Nu har även USA smittats av ”Millennium”-febern, eller ska vi kanske snarare säga ”Noomi Rapace-frossa”? Läs artikeln

Film & TV

Rapace hyllas i USA

Tunga filmkritiker gör tummen upp. Lovorden haglar över "Män som hatar kvinnor"-filmen efter USA-premiären.

Boklistan vecka 11.

Boklistan vecka 11. Topplistan innehåller böcker utkomna efter den 1 december. Förra veckans placering inom parentes.

Sångaren Alex Chilton död.

Sångaren Alex Chilton död. Mannen bakom bandet "Big Star" blev 59 år. 20

”Museum är liv på burk.”

”Museum är liv på burk.” Möt Exhibitionisten-bloggaren Emi Gunér. 13

Gör långfilm.

Gör långfilm. Medieprofil- en Alex Schulman skriver manus åt SF med kompisen Sigge Eklund. 11

Debatten blev lite ensidig, de flesta för- svarade kultursidan.

Cronemans tv-krönika

Nyheter från Förstasidan

Årets avtalsrörelse

Påskhandeln hotad

Strandade förhandlingar för Handels. Efter sex veckor har parterna inte kommit närmare varandra i vare sig löne- eller bemanningsföretagsfrågan. 1

Arbetsgivare och tjänstemän inom industrin överens. Avtalet ger 2,6 procent under avtalsperiodens 18 månader. 36

Flera fackförbund beklagar industriavtalet. ”Väldigt olyckligt för vårt samarbete i facken inom industrin.” 22

Är du nöjd med din lön?

Se resultat

Hockeyns SM-slutspel

Seger till Brynäs efter sudden death Foto: Bildbyrån

Seger till Brynäs efter sudden death

Jonathan Granström matchhjälte. Brynäs vann mot Djurgården med 2-1 efter sudden death. Nu står det 1-1 i matcher. 2

HV71 drog ifrån Timrå Mikael Fritzon / Scanpix

HV71 drog ifrån Timrå

Leder nu med 2-0 i matcher. Vann hemma med 3-2 efter en matchstraff och sen sudden death.

Vilket lag vinner SM-guld?

Se resultat

”Dåligt om alla fick rösta som de ville” Foto: Fredrik Persson

”Dåligt om alla fick rösta som de ville”

Reinfeldt i Ekots lördagsintervju. Pressades hårt om sitt fasta grepp om partipiskan. 94

Är riksdagsledamöterna för hårt bundna till sina partier?

Se resultat

Och nu blir det snö Foto: Lars Epstein

Och nu blir det snö

Klass 1-varning från SMHI. På söndag kommer det att snöa kraftigt i ett bälte som sträcker sig från från Värmland över Dalarna och Örebro län och vidare över Västmanland till Uppsala och Stockholms län.

Vinterdäck krävs. Om vinterväglag råder.

Utan strumpor och skor? Prognoser på DN Väder.

Hur har du tänkt göra med däcken på din bil?

Se resultat

Östberg till hunddagis Foto: Anders Hellberg

Östberg till hunddagis

Slussas ut i frihet. Morddömda Annika Östberg har nyligen flyttats till ett rehabiliteringscenter i Nykvarn. 115

Allt om Motor

Skåda kombikungen

Marknadens mest prisvärda kombi. Skoda kopplar greppet ordentligt.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

NUTIDSTESTET VECKA 11.

NUTIDSTESTET VECKA 11. Minns ni schlagervinnaren Anna Bergendahl? En av veckans frågor handlar om henne.

Malcolm X mördare snart fri

Malcolm X mördare snart fri Thomas Hagan dömdes 1965. Nu släpps han från anstalten på Manhattan. 12

Läs testet

På Stan Kafékommis- sionen har besökt två kaféer i vårsolscharmiga Enskede. Läs testet

Rapace hyllas i USA.

Rapace hyllas i USA. Lovorden haglar över "Män som hatar kvinnor"-filmen efter USA-premiären. 44