Filmrecensioner

”Nanny McPhee och den ­magiska skrällen” ­

Publicerad 2010-06-11 06:00

Foto: Liam Daniel

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln
Betyg 1

Det är fyrtiotal, och hårda bud på brittiska familjen Greens gård. Mannen är inkallad, de tre barnen vänder upp och ned på hemmet, skörden måste tas in och en svåger med spelskulder (Rhys Ifans) försöker ta över gården – fru Green (Maggie Gyllenhaal) behöver hjälp.

Tur att Nanny McPhee (Emma Thompson) magiskt sänds till sådana krishärdar. Hon ser ruskig ut, men allteftersom rackarungarna bättrar sig med hjälp av skrällarna från hennes förtrollade käpp blir också Nanny av med skönhetsfläckarna.

Uppföljaren till ”Nanny ­McPhee” (2005) är ett provisorium som nödtorftigt hålls uppe med hjälp av gott humör och roliga figurer. Som förra gången har Emma Thompson själv skrivit manus efter Christianna Brands böcker om barnjungfrun Matilda. Thompsons metod är rätt mycket ”man tager vad man haver”. Familjen Green försvinner ur fokus medan Thompson fyller på med bortskämda kusiner, kvinnliga torpeder på jakt efter svågern, förtrollade grisar som simmar konstsim i Busby Berkeley-svängar och mer.

Då även en liten elefant dyker upp på den engelska landsbygden inser man att alla är välkomna i den här historien.

Någonstans anas en ambition att göra något bra för barn. I virrvarret av lösa trådar får man dock aldrig en chans att bli verkligt engagerad.

Men visst: Sätt brittiska skådespelare i en godmodig historia förlagd till vacker landsbygd, och de kan nästan inte göra bort sig. Hade deras replikföring fått bidra till atmosfären, som nu försmäktar i den klanglösa dubbningen, hade det nog varit frestande att höja betyget.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Bertil Ericson / Scanpix Fler stockholmare väljer att begränsa tillgången till journalen.

Läkarna ser allt – fler låser journalen

Sök för förkylning – visa din abort. 40.000 läkare, sjuksköterskor och annan vårdpersonal kan enkelt ta fram dina hela din sjukdomshistorik.

Barnmorska: Jag får se saker som är direkt besvärande att känna till.

Hela listan. Se vilka som använder det nya journalsystemet.

Är du rädd för att andra kan läsa dina sjukjournaler?

Foto: Scanpix

Jonas Sjöstedt väljer USA före Kuba

Svarar på kritiken: ”Det är självklart så att Kuba är en politisk diktatur och att USA, trots alla sina brister, är en politisk demokrati.”

Foto: DN

Sjukskrivna prövas med nytt begrepp

Ordet ”arbetsmarknad” försvinner. F-kassans förslag till vilket slags arbetsmarknad som sjukskrivna ska prövas mot är klart.

Foto: Linda Flood Roslin Spigner (till höger) , här med Yvonne Saunders, ägnar all ledig tid åt att rekrytera nya volontärer.

Volontärer ska rädda Obama

Nio månader kvar till valet. Det är bråda tider för gräsrötterna som ska hjälpa Barack Obama till ytterligare en mandat­period i Vita Huset.

Mick Jagger spelar för Obama. Med BB King och Jeff Beck.

Det här fokuserar Obama på. De fyra viktigaste punkterna inför valet.

Foto: Scanpix

Bo Rothstein: Vänstern måste rannsaka sig

Det räcker inte att oroa sig över högerextremismen utan att bedriva självkritik. Vänstern måste ta itu med sina tabun. Bo Rothstein svarar Sveland.

Pär Ström: Feministerna har inte kunnat hantera sin framgång.

Maria Sveland: Hatet som gör mig politiskt deprimerad.