Salta äventyr. Narniahjältarna tar striden på stormande hav.
” Sagolandet Narnia är hotat och behöver sina kungar och drottningar. Det är tur för syskonen Lucy och Edmund, som håller på att ledas ihjäl hemma i England, inhysta hos den odrägliga kusin Eustace.
I Narnia är nämligen syskonen kända som drottning Lucy den modiga och kung Edmund den rättrådige, och nu kallas de in. Via en tavla förs Edmund och Lucy till Narnia och prins Caspians skepp. Dessvärre följer även grinollen Eustace med, ett handikapp när det drar ihop sig till strid med den mystiska mörka ön där ens mardrömmar blir verklighet.
En mastig datoranimationstårta. Regissören Michael Apted satsar på att uppnå ”Harry Potter”-väldighet och lassar på havsvidunder, minotaurer, jättevågor och annat tittgodis så att alla barn ska bli nöjda. Det kan de nog tänkas bli, även om priset är att själva historien närmast fullständigt försvinner i mastodontdekoren.
I allt det majestätiskt storslagna livar Will Poulter upp som småskurne Eustace. Vuxna kan även ha roligt åt Narnia-filmernas häpnadsväckande freudianska felsägelser-sida. Vem kan glömma hur Tilda Swinton som Vita häxan i första filmen gjorde entré i stridsscenen i en släde dragen av isbjörnar i halsjärn? Här lockar den vackra häxan unge Edmund med orden ”Jag kan göra dig till man!”.
Varpå ett långt svärd materialiseras i hans hand.
En replik om Aslan tänker jag inte ens citera. De som på nätet tävlar i att hitta dubbeltydigheter i ”Star wars”-dialog har en ny fyndighet i Narnia-filmerna.