Sociala medier

Fritt fall för svenska nätcommunities

Uppdaterad 2010-07-01 10:02. Publicerad 2010-06-30 10:07

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Den ena efter den andra av de stora, svenska sociala nätverken stänger ner. Playahead försvann i januari i år, Lunarstorm kommer att stänga ner i augusti och i dag onsdag lägger Skunk ner sin verksamhet.

– Vi stänger Skunk för att det bara finns några få tappra användare kvar men även för att vi har haft problem med den gamla plattformen. Omkostnaderna är så stora att i förhållande till antalet besökare är det en orimlig situation, säger Sprays vd Patrik Johansson till DN.se.

Playahead och Lunarstorm har märkt av ett liknande bortfall. Den senare har gått från att ha 1,6 miljoner unika besökare år 2006 till att ha 100.000 unika besökare i dag. I stället har användarna flytt till jättar som Facebook och Twitter, som globalt ökade sin trafik med 66 respektive 47 procent förra året, enligt tidskriften The Economist.

Spray har dock inte gett upp hoppet om Skunk helt och hållet. Företaget befinner sig nu i förhandlingar om att överlåta Skunk till en part som ska kunna driva nätverket i framtiden.

– Det handlar inte så mycket om en försäljning, utan mer om att det hamnar i rätta händer. Det är viktigt att den som tar över Skunk gör det av rätt orsak och har förmågan att driva den vidare, säger Patrik Johansson.

Är någon verkligen villig att ta över verksamheten, med tanke på att den inte är lönsam?

– Om man ska lyckas måste man hitta en finansiering, så är det ju. Men det finns flera som har visat intresse. Nu för vi diskussioner med en part, där vi tittar på lösningar och försöker att hjälpa till.

Hur ska en framtida Skunk kunna stå sig i konkurrens med exempelvis Facebook?

– Vi tycker att det är uppenbart att det engagemang som användarna visar pekar på att det finns anledningar att driva den här typen av community vidare. Det framstår mer och mer som en motvikt till Facebook, där tempot är ett annat. En annan skillnad är att på Facebook är man inte anonym, säger Patrik Johansson.

Förutom Skunk lägger Lunarstorm och Playahead ner sina verksamheter i år. Wyatt Media, som äger Lunarstorm, satsar i stället på den mindre sajten LS8 medan MTG, som valde att lägga ner Playahead i januari, hoppades in i det sista på att någon skulle vara intresserad av att köpa sajten.

– Det fanns bud, men inget som var allvarligt, berättar MTG-koncernens informationschef Bert Willborg, som har svårt att se att det skulle finnas någon lönsamhet i att driva communities som Playahead vidare.

– Efter att vi avvecklade Playahead fanns det ytterliggare någon sajt som drog samma slutsats som vi har gjorde; att det inte är lätt att driva en sådan här verksamhet, säger han.

Läs mer: Sajternas innehåll riskerar att gå förlorat

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Misstänkt granat i Hägersten

Polisinsats ”enligt skolboken”. Polisen spärrade på söndagen av ett område i södra Stockholm efter att ha hittat en granat i en bil.

Foto: AP

Forskare: Så smart blir du av lite vodka

Ökad kreativitet. En grupp män, som drack sig lätt berusade, löste fler verbalt krävande problem snabbare än en grupp helt nyktra män.

Foto: Rafiq Maqbool / AP

Vapen styrs direkt av tanken

Mediciner som gör soldaterna effektivare och fienden mera foglig. Hjärnforskning kan leda till nya sätt att kriga. Framtiden krig.