Frun hjälpte Horace Engdahl hitta Lessing
Publicerat 2008-01-02 18:03
Horace Engdahl hade förmodligen aldrig upptäckt Doris Lessing utan hustrun Ebba Witt-Brattströms inflytande. Det avslöjar Svenska Akademiens ständige sekreterare i en öppenhjärtig intervju i franska Le Monde.
- Ebba har influerat mig. Innan jag träffade henne var min smak maskulin, jag tyckte om svåra författare. Jag var tvungen att lära mig att läsa romaner. Jag tyckte aldrig om romaner, säger han.
Det var Ebba Witt-Brattström som introducerade Doris Lessing för Horace Engdahl. Hon gav honom boken "Det femte barnet" med orden "du måste läsa den här, det är viktigt för vår relation". Upplevelsen blev en chock för Engdahl, som i intervjun konstaterar att mötet med "detta andra", med "den radikala skillnaden", fick honom att läsa fler romaner av andra kvinnliga författare.
Lika öppenhjärtig är Svenska Akademiens ständige sekreterare när han talar om Doris Lessings författarskap. Han hävdar bestämt att hon gjorde ett misstag när hon skrev en uppföljare till "Det femte barnet". Boken "Ben ute i världen" som kom 2000 levde nämligen inte upp till förväntningarna, menar han. Samtidigt avslöjar Horace Engdahl att Akademiens ledamöter använder kodspråk när de talar om blivande Nobelpristagare.
För att villa bort spåren väljer man att ge dem pseudonymer med litterära referenser.
- Harold Pinter, det blev Harry Potter, Doris Lessing hon blev lilla Dorrit.
Den franska tidningen smickrar Horace Engdahl genom att kalla honom för ett "mångspråkigt underbarn" och han återgäldar vänligheten med att hylla den franska litteraturen. Utan de franska influenserna skulle den svenska skönlitteraturen - och då framför allt poesin - fortfarande vara "en smula barbarisk, inhemsk eller... tysk", säger han.
Han passar också på att ge de svenska kritikerna en rejäl känga. I Sverige nöjer sig kritikerna med att läsa Philip Roth och Joyce Carol Oates, menar han. Amerikaniseringen har slagit igenom totalt på kultursidorna.
- För dem är det inkarnationen av stor litteratur. För mig är det ren okunnighet. Jag tycker inte att USA är centrum i den litterära världen.
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Singlar i Stockholm
Hitta kärleken bland massor av singlar på be2 - testa gratis!

























