Foto: Pawel Flato / Scanpix Gaby Stenberg blev 88 år gammal.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Gaby Stenberg har avlidit

Publicerad 2011-09-21 13:35

Skådespelerskan Gaby Stenberg är död. Hon avled på tisdagen efter en kortare tids sjukdom, bekräftar anhöriga för TT Spektra.

Gaby Stenberg debuterade 1936 i "Bombi Bitt och jag" och har sedan dess medverkat i över 30 filmer och en rad tv-serier. För tv-publiken blev hon känd för sin medverkan i "Goda grannar" och framförallt för sin roll som Beatrice Dahlén i långköraren "Rederiet".

Gaby Stenberg var även en aktiv teater- och revyskådespelerska och arbetade bland annat med stora komiker som Nils Poppe och Åke Söderblom. Fram till 1962 var hon engagerad vid Malmö stadsteater och medverkade bland annat i Ingmar Bergmans uppsättning av "Glada änkan". Hon arbetade även vid flertalet teatrar i Stockholm och Köpenhamn, men lämnade teatervärlden för att ägna sig åt sin familj på heltid. 1985 gjorde hon comeback på scenen då hon spelade mot Jan Malmsjö i musikalen "La cage aux folles" i Malmö.

Hon var även verksam som sångerska och spelade in ett flera skivor.

Gaby Stenberg blev 88 år.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Björn Lindgren

E 4 åter öppen för trafik efter brand

Men sänkt fart. Kring Skånes Fagerhult sänks hastighetsgränsen från 110 till 70 under kommande vecka på grund av ett trasigt viltstängsel.

Arbetslösa kan bli varnade

Av sin a-kassa. Från och med september ändras systemet för de som får arbetslöshetsersättning.”Ett hyggligare system”, enligt Kommunals a-kassa.

Foto: Jonas Ekströmer / Scanpix

Reinfeldt kom med present

Se fler bilder. Efter lysningen i Slottskyrkan tog prinsessan Madeleine och Chris O'Neill emot gäster och gåvor på Slottet. 42 3 tweets 39 rekommendationer