Hellacopters slutar efter avskedsturné

Publicerad 2007-10-14 06:31

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Rockgruppen Hellacopters slutar. Men först ska gruppen släppa en skiva och genomföra en avskedsturné. Det meddelar gruppen på sin hemsida.

Hellacopters har spelat ihop i nästan 13 år. I meddelandet på hemsidan lämnas inget klart besked om varför gruppen lägger av.

"Orsakerna bakom det här mycket svåra beslutet är många och för personliga för att gå in på här", skriver Hellacopters.

"Att spela i ett rockband är inte alltid 'a walk in the park'", fortsätter gruppen som tackar sina fans för tiden som varit.

Den sjunde och sista studioskivan är klar och ska ges ut i början av 2008. Avskedsturnén, som omfattar Skandinavien och länder i övriga Europa, planeras att äga rum under våren.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Grafik: Johan Andersson

Nästan ingen byter bank trots kritiken

Konkurrensen är satt ur spel. 9 av 10 kunder väljer att stanna i sin bank. Konkurrensen är stendöd. Ett faktum bankerna är väl medvetna om.

”Bankmarknaden är ett skämt”. DN:s Virve Hedenborg dömer ut.

Har du bytt bank någon gång?

Foto: Scanpix

Redo att förhandla om kärnkraften

”Viktigt med ett rent bord”. Socialdemokraternas nya ledare Stefan Löfven är beredd att förhandla förutsättningslöst med regeringen.

S vänder upp med Löfven. Väljarundersökning.

Foto: Erich Stering

Svårt få barnomsorg på kvällar trots lag

De som arbetar obekväma tider ökar. Färre än hälften av landets kommuner erbjuder barnomsorg på "ob-tider". Nu lyfts frågan politiskt.

Foto: AP

Robyn blev utan pris på Grammygalan

Brittiska soulpopstjärnan Adeles succé var sexfaldig: Hennes "21" utsågs både till bästa album och bästa popalbum. Adele vann sex stycken.

Iran gav en miljard till Syrien

Biståndspengar. Iran beviljade nyligen en miljard kronor i speciellt bistånd till Syrien, det framgår av en mejlväxling som kommit ut.