Ipred-lagen

Ipred hot mot öppna nätverk

Publicerad 2009-03-31 22:36

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Från och med onsdagen kan du bli ansvarig för andras illegala fildelning. Om du använder ett öppet nätverk är risken störst.

De öppna, trådlösa nätverken kan drabbas särskilt hårt av Ipred-lagen, som träder i kraft på onsdagen. Om nätverken används för illegal fildelning kan de tvingas stänga. I dag finns många öppna nätverk både i lägenhetshus och ute på offentliga platser, exempelvis på kafeer, kontor och torg. Där kan vem som helst koppla upp sin dator utan användar-id eller lösenord. Ipred-lagen kan komma att ändra på det.
 

Kungliga Bibilotekets forskningschef Peller Snickars har kallat Ipred-lagen ”en katastrof” för de öppna nätverken. Han menar att den nya lagen skulle innebära att KB kan betraktas som ansvariga för eventuell illegal fildelning på det besökarnätverk som KB äger.
 

Trådlösa uppkopplingar säger ännu mindre än fasta linor om vem som använt ip-adressen. Trådlöst är det särskilt lätt att snylta på någon annan persons dator och därmed ip-adress och via den ladda ner material till sin egen dator. Kanske står en caféägare eller en kommun bakom ip-adressen till ett öppet nätverk.
 

– Om ip-adressen leder till en restaurang, ja, då får man se om stället bara har tillhandahållit en uppkoppling eller om man på något sätt uppmuntrat till de olagligheter som begåtts, säger Stefan Johansson, kansliråd på justitiedepartementet.
 

Kungsträdgården i Stockholm är en sådan fri surfzon, hur ska man där veta från vilken dator en eventuell illegal nedladdning har skett?
 

– Det kommer säkert att finnas zoner, där domstolen aldrig kommer ända fram i bevisningen.
 

Telia har en tjänst, ”Telia homerun”, med ständigt uppdaterade kartor över surfzonerna. Finns det någon risk att öppna nätverk kan bli förbjudna i och med Ipred-lagens införande?
 

–  Det vore mig väldigt främmande. Internet används till så mycket bra saker, allt från att boka biljetter till att göra bankärenden och umgås med vänner. Nedladdning är bara en av många saker, säger Teliasoneras jurist Patrik Hiselius.
 

Varje flerfamiljshus brukar ha minst ett par oskyddade nätverk, som vem som helst kan koppla upp sig till. Det kan vara en illegal fildelare, som därmed automatiskt blir anonym. I Danmark, som haft Ipred-lagen i många år, har det visat sig vara svårt att driva igenom skadeståndskrav just när det handlat om trådlösa nätverk. Två kvinnor stämdes av den danska musikindustrin på 160.000 respektive 150.000 danska kronor för att ha fildelat musik. Kvinnorna försvarade sig med att någon annan tagit sig in på deras trådlösa nätverk. De fick rätt, och det har även andra med samma argument fått.
 

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Tomas Alfredsons film prisad

Spionthrillern ”Tinker, Tailor, Soldier, Spy” fortsätter att hyllas. På Bafta-galan i London blev det två utmärkelser. Läs mer.