Tung start. När jag ska duscha saknas tvål och shampo. Jag väljer mellan sanitetsrengöringsmedlet Saniren, Grönsåpa och diskmedlet Debitol Extra.
Nydiskad slår jag mig ned och kollar åsiktsutbudet.
Det handlar om att välja när det finns 1 470 programpunkter under veckan. Det handlar om typ: klassmorfarverksamheten, Nordostpassagen eller konsten att hantera konflikter. Varje gång man väljer något – väljer man bort de andra alternativen.
Lyssnar på Miljöpartiets Gustav Fridolin när han utfrågas. Jag talar med representanter för Sveriges Åkeriföretag. De är oroliga för utländska åkeriers ohämmade inrikestrafik i Sverige.
Järnvägsmuseerna är oroliga för att de glömts bort i avregleringen och EU-harmoniseringen. Vilket betyder att de kommer få betala allsköns avgifter för att äga och köra med sina museifordon.
I Tidningsutgivarnas debatt om den svenska kulturjournalistiken, den är bra – men kan bli bättre tycks det, efterlyses fler kulturintresserade bland politiker och i näringsliv.
Jag hävdar att den allmänbildade medborgaren inte längre är ett ideal inom utbildningsväsendet. Alla ska enbart specialisera sig. Ingen säger emot. Sedan serveras rött och vitt vin.