Ingmar Bergman

Bergmanfoton till Gripsholms slott

Publicerad 2009-10-12 10:27

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Den svenska affärsmannen Fredrik Posse har sålt vidare sina två Bergmanfotografier från Bukowskisauktionen till Nationalmusei vänner. Snart kan bilderna beskådas av allmänheten på Gripsholm slott.

Föreningen Nationalmusei vänner har köpt in ett fotografi av Ingmar Bergman, taget 1964 av den nyligen avlidne amerikanske stjärnfotografen Irving Penn. Föreningen har även köpt in ytterligare ett foto på Bergman, där han beskådar hajmodellen från storfilmen "Hajen" i Hollywood.

Båda fotografierna hamnar nu i Statens porträttsamling på Gripsholms slott, som är en del av Nationalmuseum, och kommer inom en snar framtid att visas för allmänheten.

När Ingmar Bergmans lösöre auktionerades ut på Bukowskis i Stockholm ville två svenska institutioner att fotografierna skulle stanna i Sverige, men ingen av dem hade råd att hänga med i budgivningen.

Då klev den svenske affärsmannen Fredrik Posse in och köpte bilderna för att sälja vidare till ett subventionerat pris.

"Det gläder oss mycket att vi har lyckats tillmötesgå ett viktigt önskemål från Statens Porträttsamling och räddat de båda Bergmanfotografierna kvar i Sverige" säger Eva Qviberg, ordförande i Nationalmusei Vänner, i ett pressmeddelande.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Rätt sorts plast i plånboken.

Spara tusenlappar med rätt kontokort

Krångligt med kontokort. Genom att jämföra villkoren och ha flera kort kan du tjäna åtskilliga tusenlappar. DN jämför bästa kortet för barnfamiljen.

Viktigast när du väljer kort. Fyra punkter att hålla koll på.

Foto: Jon Super / AP

Inga straff efter ”Suarez-gate”

Premier League. Engelska fotbollförbundet kommer inte att bestraffa varken Liverpool eller Manchester U efter handskanignsincidenten.

Suarez ber om ursäkt. ”Jag svek Liverpool.”

Foto: Scanpix

Semenya vill lämna hela könsfrågan

Diskussionen om hennes kön är avslutad. Caster Semenya, 21, könstestades och stängdes av från allt tävlande i elva månader.

Foto: Scanpix ”Vem är det där?”

”Vem är Paul McCartney?”

Under nattens Grammy-gala i USA avslöjades det att många yngre amerikaner har dålig koll. Återkommande fråga på Twitter.

Ung man knivskuren i ryggen

På parkeringsplats i Farsta. Mannen, som är i 18-årsåldern, stacks ned med en kniv i samband med ett bråk.