Exotiskt finporslin, vacker vardagsvara och modernt bruksgods. Två sommarutställningar presenterar några formgivare som gav Karskrona porslinsfabrik en helt egen profil: Sven-Erik Skawonius och Alf Jarnestad.
Det glänser förföriskt i montrarna på Karlskrona porslinsmuseum, inrymt i den gamla fabriken. Svarta kaffekoppar med förgylld insida, en koboltblå servis med guld, arabiska former, kineserier och tidstypiskt femtiotal; porslinet från ”Porslinan” i Karlskrona är en överraskning med sin internationellt präglade stil.
– Lite nedsättande har det sagts att Karlskrona bara gjorde blommor och guld, säger Hans Söderström, en av eldsjälarna på museet.
Söderström visar med stolthet runt i lokalen där stenkol förr skyfflades in i ugnarnas glödande magar. I mitten av museet tronar en jätteugn med maffiga tegelhöfter och stålband.
När fabriken startades 1918 anställdes viktig tysk arbetskraft. Mönster, dekorer och former köptes utomlands. Produktionen fick därför från början en utländsk överton som i dag är Karlskronas bidrag till den svenska formskatten. Den internationellt orienterade glaskonstnären Edward Hald anställdes som konstnärlig ledare 1925 och hans serviser och kaffegods från mellankrigstiden är kanske det bästa vi har i landet av art déco-porslin. Att duka med Halds lackröda kaffeservis med kinesiska drakar måste ha varit en fantasiresa på kaffebordet.
Efter Edward Halds tid gick år utan egentlig konstnärlig ledning, men fabriken klarade sig fint på de 250 olika modellerna och 2800 dekorerna. När Karlskrona porslinsfabrik 1942 köptes av Upsala-Ekeby, som också ägde Gefle porslinsfabrik, var tanken att fabriken i Blekinge skulle bidra med sitt fina fältspatporslin. Koncernens formgivare kunde arbeta på de olika fabrikerna. Vicke Lindstrand blev konstnärlig ledare och Gefles Arthur C:son Percy ritade för Karlskrona. På femtiotalet tonas fabrikens krusidulliga stil ner till förmån för färgstarkt köksporslin. Sven-Erik Skawonius kom till Karlskrona 1953 och ritade en ny linje med porslinsmodeller och kaffegods som presenterades på H55. Skawonius var samtidigt konstnärlig ledare för hela koncernens artister, ingen lätt uppgift.
– Jag fick arbete på fabrikskontoret som 16-åring och såg Skawonius då och då. Han var en mycket proper herre i kostym och vit rock. Han var besatt av sitt jobb, men jag tror han trivdes bra på den här mindre fabriken där han lärde känna modellörer och medarbetare, berättar Hans Söderström.
Skawonius design är sirligt förnäm i konstgodset, förståndigt modern i bruksporslinet. Specialutställningen om hans verk är inte stor men väcker frågor om varför det är så få formgivare i dag som ägnar sig åt hållbar vardagsdesign av den här typen.
Konstnären Alf Jarnestad kom till Karlskrona porslinsfabrik 1956, med uppgift att utveckla fabrikens profil med konstgods och måleri. Jarnestad hade tidigare arbetat som fajansmålare under Stig Lindberg på Gustavsberg, och i Karlskrona började han med grafiska kaffekoppsdekorer som ser engelska ut, anpassade till fabrikens internationella tradition. Jarnestad formgav även massvis av loggor och specialdekorer för kaféer, rederier samt föreningar.
Som konstnärlig ledare på fabriken släppte Skawonius fram Jarnestads keramiska idéer. 1957 kom det murriga, tidstypiska Trossö-godset, döpt efter Karlskronas huvudö. Samtidigt blev Jarnestads Alfaserie med lekfull dekorationslusta på strama ytor en av fabrikens signaturprodukter. Under det sena 60-talet byggde han ”keramiska konstruktioner”, med mekaniska former som brändes till gåtfulla objekt. Det är långt från fabrikens huvudlinje och slående hur olika Jarnestads och Skawonius uttryck var, ändå gav Skawonius honom utrymme för experiment.
– Alf Jarnestad odlade ett slags konstnärlig olydnad på fabriken. Han ville gå sina egna vägar. Han byggde, kavlade och formade och vid slutet av 60-talet var han en frigjord konstnär, berättar Tullan Gunér, chef på Blekinge museum
Blekinge museum visar en retrospektiv utställning över Alf Jarnestads livsverk i keramik och ett 60-tal tavlor, skisser och teckningar från barndomen till 80-årsåldern. När porslinsfabriken stängde 1968 hade Alf Jarnestad redan byggt en egen ateljé i Bubbetorp där de keramiska experimenten fortsatte samtidigt som han arbetade som teckningslärare. Jarnestad målade in i det sista och avled 2008, 84 år gammal.