Hundarna biter sig fast i rondellerna

Publicerat 2006-11-10 09:05

Hundfebern fortsätter att spridas. Rondellhundarna, som visat sig på olika håll från Malmö i söder till Jokkmokk i norr, har nått Stockholm. Vägverket intar en avvaktande hållning.

Vägverket. Hundar under uppsyn

"Icke professionellt producerad skulpturkonst i form av hund eller annat djur i valfritt material som, ofta i skydd av nattens mörker, placeras på offentlig plats, företrädesvis i rondell."

Det är definitionen enligt den officiella hemsidan rondellhund.se
Det började med att en betonghund i installationen

"Cirkulation II" vandaliserades i Linköping. En grupp som kallar sig Akademi Vreta Kloster placerade dit en ny hund.
Sedan dess har hundar dykt upp i rondeller över hela landet.

Till en början tog Vägverket bort hundarna eftersom de saknade tillstånd enligt väglagen eller vägmärkesförordningen. Nu avvaktar man och låter hundarna stå kvar så länge de inte väcker så stor uppmärksamhet att de kan orsaka olyckor.

Om kommunen ansvarar för rondellen krävs polistillstånd enligt allmänplatsupplåtelse i ordningslagen.

Bild

Stina Opitz lyfter upp en gris som blåst omkull vid hennes installation

Stina Opitz lyfter upp en gris som blåst omkull vid hennes installation "Cirkulation II" i Linköping. En ny hund står pall.

Bertil och Sylvia är inte överens om rondellhundarna i Linköping.

Bertil och Sylvia är inte överens om rondellhundarna i Linköping.

Gumpekullarondellen, Linköping.

Gumpekullarondellen, Linköping.

Abiskorondellen, Linköping.

Abiskorondellen, Linköping.

Också Abiskorondellen.

Också Abiskorondellen.

Vitgärstadrondellen, Linköping.

Vitgärstadrondellen, Linköping.

Hammarby Sjöstad, Stockholm.

Hammarby Sjöstad, Stockholm.

Lika snabbt som rondellhunden visar sig, lika fort kan den försvinna. Den kan anta olika skepnader som gris, snigel, katt och den kan vara draperad i leopardskinn eller något annat kamouflage.

- Så länge de är små och harmlösa låter vi dem vara kvar. Vi tror att det här är en trend som snart går över, säger Mats Johannesson vid Vägverkets region Mälardalen.

Han låter inte helt övertygad. Allt började när konstnären Stina Opitz installation "Cirkulation II" i Nygårdsrondellen Linköping vandaliserades. Den består av stor metallring samt en liten vit betonghund. Hunden slogs sönder och togs bort för att repareras.

- Plötsligt stod där en ny hund, på platsen där min hund stått, säger Stina Opitz. Vi träffar på torsdagen i hennes ateljé i Linköping där hon motvilligt poserar bredvid sin förstörda hund, som saknar huvud, ben och svans.

- Jag vill absolut inte bli kallad hundkonstnär, säger hon.

Akademi Vreta kloster, som sägs bestå av två anonyma killar i tjugoårsåldern, tog på sig ansvaret, inte för vandaliseringen utan för att ha placerat ut den nya hunden, i plywood med en liten skinnsvans.

Sedan dess har det fortsatt. Plywoodhunden försvann och ersattes av ett betongben. Fler hundar och djur dök upp i rondeller landet runt.

I går stod två nya hundar i Nygårdsrondellen, i sällskap med en gris och en katt med skylten "Nu är hundarnas tid förbi". De är primitivt tillyxade. Grisen har blåst omkull och någon har hängt ett pärlhalsband på den som liknar en tax.

- Ja, du ser så olika de kan se ut. Några är formsköna och andra är fina i all sin primitivitet, säger Stina Opitz.

När det var dåligt väder och storm minskade antalet hundar i Linköping samtidigt som det tog fart på andra håll. Även hundkojor dök upp. I dag har hundarna en egen utställning på länsmuseet i Linköping.

När ledningen ville samla in hundarna blev det emellertid ramaskri. "Bort med tassarna", löd protesterna. Museet fick nöja sig med att dokumentera fenomenet och att ordna workshopar för barn.

Nu har det dessutom uppstått en organisation som säger sig vara emot rondellhundar, och för så kallad "riktigt" konst.

Vad handlar det här om, egentligen?
- Först tänkte jag att det var någon sorts folkkonst, typ "vi gör det bättre själva, gratis". Men sen har man sagt annat, som att Akademi Vreta kloster stöder mig. Jag vet inte. Det finns de som bara hänger på och de som har djupare tankegångar.

På en bänk vid Abiskorondellen sitter Bertil och Sylvia.

- Jag tycker de ska tas bort, säger Bertil. De pryder inte stan på något sätt och Linköping är ju ingen speciell hundstad.

- De är jättemysiga. Mycket bättre är de där kreationerna som kostar skjortan och som inte liknar någonting, säger Sylvia.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Kultur & Nöje

Veckans skivor 10/2

Sade

Sade ska vara ledsen

Betyg 3 Efter tio års paus har soullegenden Sade samlat sig till en ny platta, lika bitterljuv och besjälad som vanligt. ”Soldier of love” 1

Lyssna på Sade: "The moon and the sky" och ”Skin”.

Scenvåren 2010

Sommarnatten ler igen i vår Foto: Christine Olsson

Sommarnatten ler igen i vår

Stockholms stadsteater gör saga av Ingmar Bergmans erotiska karusell. Se bildspel och läs artikel om "Sommarnattens leende". 5

Vårens premiärer. Håll koll med DN:s kalendarium.

DN:s kulturchef Maria Schottenius:

DN:s kulturchef Maria Schottenius: Läs, planera och njut! 7

Lo Kauppi innanför fängelsemurarna Foto: Sandra Charina Lundin

Lo Kauppi innanför fängelsemurarna

"Bergsprängardöttrar" ska bli startskottet för en diskussion om kriminalvården. Läs mer. 9

Neddragningar på Naturhistoriska Foto: Gunnar Ask

Neddragningar på Naturhistoriska

Säger upp för att rusta lokaler. Inga egna produktioner för Cosmonova - får köpa in allt. IMAX-filmer kommer att fortsätta att köpas in. 8

Hallströms nya petar ned "Avatar" Fredrik Persson / Scanpix

Hallströms nya petar ned "Avatar"

”Dear John”. Efter premiärhelgen i USA hade svenskens romantiska drama knipit förstaplatsen på amerikanska biotoppen. 14

Haiku-feber

Haiku-feber

Haikuvågen på Twitter har sköljt över DN.se. Haikufantasten Florence Vilén ger dig vägledning i skrivandet. Skriv en egen haikudikt! 50

DN Bok

Ny Kepler-roman i sommar

Följer upp succédebuten. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor.

"Det skulle handlas på deli, fräsas korv från Mallorca, späckas lamm och vispas sorbet ."

Niklas Wahllöfs tv-krönika.

DN-tecknare på Nationalmuseum.

DN-tecknare på Nationalmuseum. Stina Wirsén ställer ut med de stora. 9

Brev från fängelset.

Brev från fängelset. Kurdisk-turkiske författaren Muharrem Erbey om varför Turkiet inte tolererar hans verksamhet. 2

Veckans topp tre med Maria Schottenius:

Veckans topp tre med Maria Schottenius: "Döden spelar väl ändå inte poker?" 3

Sveriges Radios lyrikpris till Björner Torsson.

Sveriges Radios lyrikpris till Björner Torsson. "En markering av att folk vet att man existerar", säger poeten.

Nyheter från Förstasidan

Kvartalsrapporter

SEB:s kreditförluster ökade Foto: Fredrik Sandberg / Scanpix

SEB:s kreditförluster ökade

Återupptar utdelning. SEB redovisar en rörelsevinst på 564 miljoner kronor för årets fjärde kvartal. 1

AFGHANISTAN

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 125

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner. 7

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 3

Kraftig brand i Simrishamn

Bröt ut i en cykelbutik inrymd i ett godsmagasin. Boende i närheten uppmanades att stanna inne med stängda fönster. 1

Tre ronder mot Paolo Roberto

DN:s kom i form-bloggare Jonas Leijonhufvud utmanade Paolo Roberto på en boxningsduell – se hur det gick här. Webb-tv.

Fotboll

”Överens med Barcelona”

Dragkampen om Fàbregas. Spanska medier uppger att ett femårskontrakt är klart med Arsenals stjärna.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 70

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 12

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.