Sedan eftermiddagen på tisdagen står ett åtta meter högt bostadstorn i klara färger under Liljeholmsbron. Arkitekten och konsthögskolestudenten Victor Marx har byggt och fraktat dit huset. Det är ett av två hus han placerar ut i Stockholm. I eftermiddag blir det konstvernissage i en annan tillfällig byggnad som Marx transporterar ut till en Stockholmsförort under morgontimmarna.
Båda installationerna ingår i vad som skulle ha varit ett konstnärligt slutprojekt på utbildning på Mejan, Kungliga Konsthögskolan, med syfte att ifrågasätta myndigheternas monopol på samhällsförbättring och kulturskapande. Men i måndags avslutade Victor Marx officiellt sina studier, eftersom skolan gjort en kovändning och vill avsäga sig allt ansvar.
– Det handlar om utpressning. Det min handledare har sagt är att man vill försöka undvika den situation som Konstfack hamnat i, säger Victor Marx.
I höstas antogs han som en av två elever till Mejans ettåriga projektutbildning, hans ansökan beskrev utförligt det arbete han just nu är i slutfasen av. Han har haft kontinuerlig kontakt med lärare på skolan för att planera och genomföra konstverket. Måns Wrange, rektor på skolan, har en annan bild av vad som hänt:
– Diskussionen om det här verket har pågått sedan i höstas, när eleven uppmärksammades på att han måste brandsäkra sin byggnad. Men det har inte gjorts. Dessutom är det inte ovanligt att en projektbeskrivning måste ändras längs vägen, det kan tillkomma etiska aspekter som man inte tänkt på i ansökan.
Mejans rektor Måns Wrange har tidigare gått ut och ifrågasatt Konstfacks agerande gentemot sina elever i DN: ”Jag blir själv ofta irriterad av konst som jag tycker är effektsökeri. Men det leder inte till att jag vill censurera den.” /…/ ”Om man hårdreglerar på konstskolor, och i samhället, kan man förhindra både brott och skandaler. Men det blir till ett ganska högt pris i form av övervakning och disciplinering.”
Men medan mediedebatten apropå vårens konstskandaler stegrats har det uppstått kritik mot Victor Marx projekt från skolans ledning. Jurister har kopplats in för att granska lagligheten och i tisdags, en vecka innan genomförandet, kallades Marx till ett möte där han fick veta att han hade två alternativ. Antingen att skriva under ett avtal som innebar grundläggande förändringar av det verk han arbetat på hela året eller att bli underkänd.
– Jag uppfattar det som ett kontraktsbrott. De tog in mig på skolan för att genomföra en specifik grej och försöker sedan få mig att skriva på ett papper där det står att jag ska göra något helt annat, säger Victor Marx.
Att underkännas skulle innebära att Marx blir återbetalningsskyldig för ett års studielån och att han dessutom stängs av från framtida studiemedel, trots att han har två år kvar på arkitektutbildningen.
– Det är ett otroligt starkt hot. Jag har dessutom arbetat i ett år och lagt 80.000 kronor ur egen ficka för att genomföra det här projektet. Hela tiden i nära kontakt med min handledare.
Det var Victor Marx eget förslag att han i stället skulle säga upp sig från studierna dagen innan visningen skulle ske men ändå få godkänt, vilket ledningen gick med på och rektor Måns Wrange skrev under vid ett personligt möte i torsdags.
– Nej, vi har inte hotat med att underkänna Victor, det måste han ha missuppfatta. Han hade kunnat genomföra konstverket på sin fritid, som en privatperson, men utan att lansera det som ett projekt inom ramen för Kungliga konsthögskolan, säger Måns Wrange.
Victor Marx var drivande bakom kulturhuset Cyklopen i Högdalen som brändes ned förra vintern och tror på medborgerliga initiativ utanför statens struktur. Han har ritat två byggnader som ska passa in i specifika stadsutrymmen som ingen använder och som anses fula, avsides och oattraktiva. Huset som redan står under Liljeholmsbron ägs sedan tisdagen av ett hemlöst par som kommer att bo kvar så länge de får. Bygget är välisolerat och har tre sovvåningar. Platsen för onsdagens vernissage lanseras klockan tolv på hemsidan www.vima-archi.se och i kväll blir det konstmingel i ett nyuppfört rum om allt går som Victor Marx har tänkt sig.
Namnet på projektet är ”Oönskad samhällsförbättring” och det uttalade syftet har från början varit att agera utom det allmännas regi, att förändra platser utan att be om lov för att väcka frågor om myndighetsvärldens monopol på att påverka och utveckla samhället.
Att bygga utan lov är ett brott mot plan- och bygglagen och skulle kunna kosta några tusen kronor i böter, om Stadsbyggnadskontoret väljer att agera.
Det avtal skolledningen ville att Victor Marx skulle skriva under för att få visa sitt verk inom skolans ramar innebär bland annat att han behöver ansöka om bygglov och tillstånd från markägarna, att ingen får bo i byggnaderna, att det ska vara låst för allmänheten och att husen ska förses med skyltar om ”obehöriga äga ej tillträde”.
– Vi har kontinuerliga granskningar av arbetsmiljöfrågor inom skolans hela verksamhet. Det här tillhör vårt vanliga säkerhetsarbete. Om en uteliggare skulle gå in och lägga sig i huset och råka tappa en fimp och brännas inne, då är det en otroligt allvarlig sak som inget konstverk i världen kan försvara, säger Måns Wrange.
– Det är en ren avpolitisering av verket. De vill reducera det till två statyer som inte ifrågasätter någonting och som inte väcker några diskussioner. Men konsten ligger inte i de faktiska objekten, den ligger i sammanhanget, säger Victor Marx.