Debatten om Konstfack

Konstfackelev krävs på 80 000

Publicerad 2009-04-20 12:09

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

SL kräver 80 000 kronor i skadestånd av konstfackeleven NUG som anklagas för att ha vandaliserat minst en tunnelbanevagn, skriver tidningen Metro. Konstfack avvisar dock SL:s skadeståndskrav.

- Ingen av våra handledare har i förväg rådfrågats om filmprojektet och då får eleven själv betala skadegörelsen, säger prefekten Olof Glemme till tidningen.

NUG:s polisanmälda examensarbete är en två minuter lång film där en anonym man klottrar ner en tunnelbanevagn och i slutet hoppar ut genom ett fönster. En polisutredning pågår just nu, men om bevisningen i slutänden inte är tillräcklig för en fällande dom väntas SL driva målet civilrättsligt.

TT Spektra

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Etiopisk hemsida ”Det var inte någon gerillagrupp de träffade”, säger advokaten.

”De gick i en fälla”

Ny bild av vad som hände svenskarna. Schibbye och Perssons advokat, tror att allt var en fälla och att journalisterna inte ens ens mötte gerillan.

Regeringen kräver att de släpps. Ny del i årets utrikesdeklaration.

De kämpar för Johan och Martin. Stort reportage inför domen.

Foto: AP

Tsunamispillror når USA:s kust i dagarna

Mänskliga kvarlevor och bilar. En flytande ö av skräp från tsunamin i Japan, stor som Kalifornien, närmar sig Nordamerikas västkust.

Präster lejde egna mördare

Slöt självmordskontrakt. Två präster som hittades ihälskjutna i Colombias huvudstad Bogota för ett år sedan betalade själva för uppdraget.

Webb-TV

Just nu: Se Bildt i utrikesdebatten

Carl Bildt presenterar regeringens utrikesdeklaration och debatterar den med övriga partier i riksdagen. Direktsändning från riksdagen.

Foto: Scanpix

Handelsbanken höjer utdelningen

Starkt resultat från storbanken. Handelsbanken höjer så väl vinsten som räntenettot under det fjärde kvartalet.