”Tårtaffären”

KRO: I ett fritt samhälle måste vi kunna hantera konst som kritiserar

Publicerad 2012-04-17 15:48

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Konstnären Makode Lindes tårtkonstverk var en del i KRO:s 75-årsfirande. ”I ett fritt samhälle måste vi även kunna hantera konst som kritiserar, ifrågasätter och skaver” säger organisationens riksordförande Karin Willén i ett pressmeddelande.

KRO är de svenska bildkonstnärernas intresseorganisation och den förening som bjöd in ett antal konstnärer, där ibland Makode Linde, till sitt 75-årsfirande. I ett pressmeddelande ifrågasätter organisationen de skarpa reaktionerna från Afrosvenskarnas riksförbund.

– Den som har följt Makode Lindes konstnärskap vet att han utgår ifrån rasism, xenofobi och slaveri. I verket Afromantics som tårtkonstverket bygger vidare på sätter Makode nutida västerländska idéer om det afrikanska paradiset, dess trygghet och Det Ljuva Livet i kontrast till verklighetens historia. En verklighet som handlar om slavhandel, apartheid och förtryck säger Karin Willén, riksordförande i KRO och fortsätter:

– I Sverige tar vi yttrandefriheten för given. Men yttrandefrihet är något vi alltid kommer vara tvungna att värna och slå vakt om. I ett fritt samhälle måste vi även kunna hantera konst som kritiserar, ifrågasätter och skaver.

Läs mer: ”Hon kan ha lockats i en fälla”

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Fredrik Bergqvist / Scanpix

Polisen bekräftar: Det är kroppsdelar

Tekniker undersöker byggnad. Kroppsdelar från en människa har hittats i sökandet efter den 20-åriga kvinna som varit försvunnen drygt två veckor. 4 4 tweets 0 rekommendationer

Missing people hjälper polisen. Allt om sökandet efter kvinnan i Boden.

Foto: Scanpix

Kränkande konto hade 8.000 följare

”Sexuell karaktär.” Två tonåringar åtalas för grovt förtal. De anses ligga bakom kontot på Instagram som ledde till upplopp i Göteborg i vintras. 2 2 tweets 0 rekommendationer