Lyxens skicklige skildrare

Publicerat 2007-09-29 15:00

Nationalmuseums höstutställning ägnas åt Alexander Roslins överdådiga porträttkonst. Kroppsspråk, dräkter och smink som nu förknippas med kvinnlighet var på 1700-talet ett aristokratiskt ideal för båda könen. Det skriver Patrik Steorn, lektor i modevetenskap.

Patrik Steorn

har hållit queer­visningar på Nationalmuseum och skrivit manus till audioguiden till Roslin-utställningen. Den pågår till den 13 januari 2008 och går där­efter vidare till Versailles.

Bild

Nationalmuseum visar nu den största utställningen någonsin av Alexander Roslins porträttkonst. Här bruks­patron John Jennings, hans bror och svägerska, 1769.

Nationalmuseum visar nu den största utställningen någonsin av Alexander Roslins porträttkonst. Här bruks­patron John Jennings, hans bror och svägerska, 1769.

Kronprins Ludvig av Frankrike, 1765

Kronprins Ludvig av Frankrike, 1765

Prinsessan Victoire av Frankrike, 1765.

Prinsessan Victoire av Frankrike, 1765.

Alexander Roslins porträtt från 1700-talets andra hälft ställer oss i dag inför våra egna föreställningar om kön och sexualitet. 1700-talets skönhetsideal med pudrad peruk, vitsminkade ansikten, markerade ögonbryn och röda kinder gällde både kvinnor och män i aristokratin. Genusskillnaden var inte avgörande, det var viktigare att markera klass och status.

Roslin slog sig ner i Paris på 1750-talet, en tid när många svenska konstnärer sökte sig utomlands då beställningarna uteblev på hemmaplan. Mycket snabbt blev Roslin invald i franska konstakademien och en av de rikaste porträttkonstnärerna i Europa, inte minst tack vare sin förmåga att gestalta aristokratins klassmarkörer och ideal.

Det aristokratiska idealet innebar att elitens grupptillhörighet markerades med hjälp av symboler och yttre attribut. Platsen i den sociala hierarkin avgjorde den enskildes livsstil. Aristokratin älskade mode, exklusiv mat och rollspel.

Margareta Gynning, intendent på Nationalmuseum, påpekar i utställningskatalogen att det finns likheter mellan Versailles-Drottningholm 1780 och Stureplan 2007. Fascinationen för lyxkonsumtion som markör för livsstil och social status är en sådan likhet, gestaltad i Sofia Coppolas film om Marie Antoinette.

Lyxkonsumtion hade en mycket viktig roll i den franska ekonomin under 1700-talet, en plikt för de högre klasserna. Porträttkonsten var en del av detta - både som vara och som ett skyltfönster. Se på porträttet av den franska prinsessan Victoire, översållad med blommor och inbäddad i brokad, broderier, siden, spetsar och rosetter.

Likheter mellan porträttmåleri och sminkning lyftes fram av 1700-talets kritiska röster. Skönhet var å ena sidan ett synligt bevis på modellens sociala framgång. Å andra sidan kunde det tolkas som ett uttryck för fåfänga; önskan att själv förvandlas till ett mästerverk, ställas ut och bli beundrad. Genom historien har detta felaktigt uppfattats som "typiskt kvinnligt".

Roslins porträtt av kronprins Ludvig visar honom i ett fältläger. Hjälm, värja och gester gestaltar hans militära handlingskraft. Utifrån senare tiders föreställningar om maskulinitet kan det väcka förvåning att rollen som krigsherre gestaltas med vackra textilier och eleganta färgkombinationer. 1700-talets mansroll omfattade båda delarna. Det fanns ingen motsättning mellan sammetsjacka och fältläger.

Men, helt fritt var det inte. Män som ägnade för mycket tid åt klädprakt, omåttligt spelande, även överdrivet umgänge med kvinnor - både vänskapligt och sexuellt - ansågs suspekta; petit-maîtres var skällsordet i Frankrike. Det producerades grafiska blad som karikerade dessa män. I England kallades de för Macaroni - perukerna påminde om italiensk pasta.

I Sverige drev Carl Gyllenborg med klädsnobberi och franska manér i pjäsen Svenska sprätthöken (1740). Ofta rörde det sig om män som försökte anamma en livsstil som egentligen var förbehållen en annan grupp än den man själv tillhörde och därigenom överskred klassgränserna.

Peter Mc Neil, tillträdande professor i modevetenskap vid Stockholms universitet, har pekat på att rollen öppnade möjligheter för män som hade sex med män. Den kunde fungera som en sorts gemensam identitet innan ordet homosexuell kommit i bruk.

Porträttet av Brukspatron John Jennings, hans bror och svägerska bjuder in till 1700-talets androgyna rollspel. De är alla uppsminkade, uppklädda och agerar med gester och blickar gentemot oss betraktare. Detta berättar något om hur kön skapas, framför allt om vi talar med den amerikanska filosofen Judith Butler. Enligt henne är femininitet och maskulinitet inga självklara kategorier, utan begrepp som är i ständig förvandling. För att bli till måste de spelas upp, som en sorts teater.

Den här teatern sätter sig också i kroppen. Svägerskans raka hållning, och de båda brödernas eleganta gester berättar något om hur vår kropp och våra rörelsemönster också formas av tiden vi lever i. Under 1700-talet var det korsetter, olika ceremoniella ritualer och obligatoriska övningar i balett vid hovet. Sådana övningar var gemensamma för män och kvinnor och präglade kropparnas rörelsemönster.

Visst kan man sälla sig till den konsthistoriska hyllningskören när det gäller Alexander Roslins förmåga att skildra såväl textilier som ädelstenar och peruker. Men frågan är ju - vad står detta för? Och vad är det vi får syn på i vår egen tid, när vi nu kan se mer än 100 verk av Alexander Roslin? Kanske får vi syn på vår egen tids konventioner om vad som anses maskulint, feminint, androgynt, sexuellt och erotiskt. Och inser att konventionerna är i ständig förändring.

Patrik Steorn har hållit queervisningar på Nationalmuseum och skrivit manus till audioguiden till Roslin-utställningen. Den pågår till den 13 januari 2008 och går därefter vidare till Versailles.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Kultur & Nöje

Scenvåren 2010

Sommarnatten ler igen i vår Foto: Christine Olsson

Sommarnatten ler igen i vår

Stockholms stadsteater gör saga av Ingmar Bergmans erotiska karusell. Se bildspel och läs artikel om "Sommarnattens leende". 5

Vårens premiärer. Håll koll med DN:s kalendarium.

DN:s kulturchef Maria Schottenius:

DN:s kulturchef Maria Schottenius: Läs, planera och njut! 6

Lo Kauppi innanför fängelsemurarna Foto: Sandra Charina Lundin

Lo Kauppi innanför fängelsemurarna

"Bergsprängardöttrar" ska bli startskottet för en diskussion om kriminalvården. Läs mer. 9

Neddragningar på Naturhistoriska Foto: Gunnar Ask

Neddragningar på Naturhistoriska

Säger upp för att rusta lokaler. Inga egna produktioner för Cosmonova - får köpa in allt. IMAX-filmer kommer att fortsätta att köpas in. 7

Hallströms nya petar ned "Avatar" Fredrik Persson / Scanpix

Hallströms nya petar ned "Avatar"

”Dear John”. Efter premiärhelgen i USA hade svenskens romantiska drama knipit förstaplatsen på amerikanska biotoppen. 14

Haiku-feber

Haiku-feber

Haikuvågen på Twitter har sköljt över DN.se. Haikufantasten Florence Vilén ger dig vägledning i skrivandet. Skriv en egen haikudikt! 49

"R" av Michael Noer och Tobias Lindholm. "R" av Michael Noer och Tobias Lindholm.

Festivalrekord i Göteborg

Nytt publikrekord för filmfestivalen som avslutades på söndagen. Bästa film blev danska "R". Läs mer. 2

Filmbloggen: En beundransvärd filmfestival.

Filmbloggen: En beundransvärd filmfestival. Publiken nästan slåss i kön för den ena udda filmen efter den andra.

DN Bok

Ny Kepler-roman i sommar

Följer upp succédebuten. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor.

"Det skulle handlas på deli, fräsas korv från Mallorca, späckas lamm och vispas sorbet ."

Niklas Wahllöfs tv-krönika.

DN-tecknare på Nationalmuseum.

DN-tecknare på Nationalmuseum. Stina Wirsén ställer ut med de stora. 8

Brev från fängelset.

Brev från fängelset. Kurdisk-turkiske författaren Muharrem Erbey om varför Turkiet inte tolererar hans verksamhet. 2

Veckans topp tre med Maria Schottenius:

Veckans topp tre med Maria Schottenius: "Döden spelar väl ändå inte poker?" 3

Sveriges Radios lyrikpris till Björner Torsson.

Sveriges Radios lyrikpris till Björner Torsson. "En markering av att folk vet att man existerar", säger poeten.

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 113

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner.

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 2

SL: "Väldigt beklagligt". Svårt att övervaka tunnelbanespår automatiskt.

Äldste brodern Elm. Foto: Scanpix Äldste brodern Elm.

Målsuccé för David Elm

Spelade 90 minuter. David Elm stod för mål och målgivande pass i segermatchen mot Burnley. 2

Misstanke om tjuvjakt på varg

Höljes i Värmland. Blod, pälsrester, spillning - och skoterspår hittade. 45

Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste. Foto: Alexander von Sydow Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste.

Maria Wetterstrand utsedd till Sveriges miljömäktigaste 2010

Lyft in frågorna. Alliansministrar mindre framgångsrika på årets lista. 75

Teknik

Atomur kan ge bättre GPS

Är dubbelt så exakt som tidigare klockor. Det kan sikt leda till mycket bättre och mer exakta GPS-tjänster.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 64

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 12

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.