Debatten om Konstfack

Måns Wrange: "Konstfacks skandaler skapar oro för konsthögskolors framtid"

Publicerad 2009-03-03 12:28

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Måns Wrange som är rektor för Kungliga Konsthögskolan, Mejan, säger att han inte vill ”recensera” Konstfacks agerande.

Däremot oroar han sig för att den senaste tidens skandaler kan få stora konsekvenser för konstlivet och kanske i synnerhet konsthögskolornas framtid.

 - Om man hårdreglerar på konstskolor, och i samhället, kan man förhindra både brott och skandaler. Men det blir till ett ganska högt pris, i form av övervakning och disiplinering, säger Måns Wrange.
 

Rent konkret oroar han sig för att utvecklingen kan leda till krav på att konsthögskolorna måste kontrollera sina sökande mer noggrannt, det kan exempelvis handla om ifall eleverna har grafittibakgrund.
 

- Jag förstår att folk blir upprörda. Jag blir själv ofta irriterad av konst som jag tycker är effektsökeri. Men det leder inte till att jag vill censurera den, säger Måns Wrange.
 

Han önskar sig ökad tolerans för samtidskonsten gällande yttrandefriheten och betonar samtidigt att det är viktigt att man inte ryggar för att diskutera etiska frågor inom konstvärlden.
 

- Man tolererar att det marscherar 1400 nazister varje år i Salem, men när det gäller samtidskonst gäller nolltolerans, säger Måns Wrange.
 

Han betonar att han under sina 14 år i Konsthögskolevärlden bara kan erinra sig två skandaler i hela landet: den senaste tidens på Konstfack.
 

- Lägger man sedan till antalet skandaler totalt i Konstsverige under den tiden handlar det om mindre än en per år, bland tiotusentals utställningar och hundratusentals verk. Är det ett för högt pris för ett öppet och tolerant samhälle?, säger Måns Wrange.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Skulle rädda sina barnbarn – omkom

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn när de kom ut på djupt vatten. 27 8 tweets 19 rekommendationer

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Bengtsson vann på 4,35

Klar för EM. Stavhopparen Angelica Bengtsson är tillbaka efter skadorna. Hon vann lördagens tävling i tyska Holzminden. 10 7 tweets 3 rekommendationer