Foto: Alexander Mahmoud Det har varit många infekterade konflikter på Thielska galleriet ända sedan 2011.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln
Thielska Galleriet

Nu lämnar intendenten Thielska

Publicerad 2012-08-09 07:55

Turbulensen fortsätter. Nu slutar intendenten Elisabeth Alsheimer Evenstedt. Hon tillträder i stället en skräddarsydd tjänst på Konst­akademien. Enligt vad DN erfar blir Andreas Brändström Thielskas nya intendent.

Efter bara ett halvår i tjänst slutar Elisabeth Alsheimer Evenstedt som intendent på Thielska galleriet.

Hon kommer emellertid inte att gå sysslolös, utan börjar omedelbart arbeta på Konstakademien, som intendent med ansvar för fastighet och akademiens publika verksamhet. Hon ska vara en sammanhållande länk för Konstakademiens hyresgäster och externa utställare, men även befästa och sprida kunskap om vad akademien är och gör. Tjänsten är nyskapad med tillträde den 23 augusti.

– Tjänsten är en aktiv och offensiv satsning, och det ska bli fantastiskt roligt att få hit Elisabeth Alsheimer Evenstedt, säger Konstakademiens ständiga sekreterare Susanna Slöör.

Hon säger att akademien sedan dess kamrer gick i pension i våras diskuterat hur det ekonomiska utrymmet skulle användas, och med en omprioritering av resurser riktar man nu krutet utåt:

– Vi har sedan tidigare en intendent för samlingarna, men detta är något nytt. De utställningar vi har i huset håller alltid hög konstnärlig kvalitet, men vår akilleshäl är att utställningsproducenterna inte alltid arbetar likadant när det gäller till exempel externa kontakter. Nästa sommar får vi dessutom Nationalmuseum som en viktig gäst att ta hand om under museets ombyggnad, åtminstone till 2016.

Tanken är att Elisabeth Alsheimer Evenstedt ska arbeta för att allt som sker i huset på Fredsgatan 12 oavsett producent håller en hög och jämn kvalitet, men även för andra publika arrangemang. I dag har Konstakademien sju anställda.

För Thielska galleriet är situationen däremot ett bakslag. Elisabeth Alsheimer Evenstedt tillsattes i vintras efter en noggrann rekryteringsprocess som inkluderade djupintervjuer, drog- och personlighetstester, och hon bedömdes vara den bästa kandidaten för jobbet, med en bakgrund på Stiftelsen Wanås och Dunkers kulturhus, men också med en juridikexamen i bagaget. Elisabeth Alsheimer Evenstedt har enligt vad DN erfar behandlats mycket illa av delar av styrelsen under det halvår som gått. Styrelse­ordföranden Claes Wachtmeister har krävt kontroll över detaljfrågor som normalt inte kräver styrelseförankring.

Konflikterna har, som DN tidigare har rapporterat om, bland annat handlat om utlån av målningar till USA (en oenighet som skar genom hela styrelsen och ledde till att två ledamöter avgick i våras); kring utställningsprogrammet och om arbetstakten för att bringa reda i Thielska galleriets katastrofala ekonomi, där det bland annat har handlat om att hitta sponsorer.

Även galleriets vänförenings mångårige ordförande Åke Bonnier har avgått, dels på grund av tvisterna, dels eftersom han lämnar Stockholm för att bli biskop i Skara stift.

Arbetsbördan för den ensamma intendenten – som bortsett från en vaktmästare och en deltidsanställd sekreterare är galleriets enda anställda – har varit stor, och på att-göra-listan står bland annat utställningsprogram, starta en barnverksamhet, bygga ut museet, skapa aktiviteter i parken och kaféet, hitta sponsorer, samarbeten och hålla i presskontakter.

De statliga anslagen har emellertid inte räckt för att anställa fler. Akut är inte minst klimat- och säkerhetsanordningarna; det kan i dag bli uppemot trettio grader varmt i utställningssalarna, vilket är förödande för samlingarna. På planeringen står en stor Munch­utställning under våren 2013, där man fått löfte om utlån från Munchmuseet i Norge, förutsatt att säkerhets- och klimatförhållanden är acceptabla.

DN har varit i kontakt med flera av styrelseledamöterna i Thielska galleriets stiftelse, men de hän­visar till ordföranden, som emellertid inte har gått att nå. Enligt vad DN erfar tas intendenttjänsten på Thielska nu över av Andreas Brändström, välkänd gallerist i Stockholms konstvärld och ledamot i Thielskas styrelse. Han sökte tjänsten redan i vintras.

Elisabeth Alsheimer Evenstedt själv avböjer att alls kommentera.

På kulturdepartementet har man varit medveten om motsättningarna inom styrelsen och med intendenten, men regeringen gav i maj Claes Wachtmeister förnyat förtroende som styrelseordförande i ytterligare tre år. De senaste turerna – och att Elisabeth Alsheimer Evenstedt nu slutar – har departementet däremot inte känt till förrän DN ringer upp. I en skriftlig kommentar säger kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth att hon har fullt förtroende för styrelsen och dess ordförande, att verksamhetens organisation är en fråga för styrelsen och att departementet ”bereder de tre vakanserna som finns inom styrelsen med hopp om att Thielska ska få arbetsro”.

Läs mer: Birgitta Rubin: Dags att tänka nytt, sluta snåla och våga satsa på Thielska galleriet

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Reuters Mordet har lett till antimuslimska protester.

Tre till gripna för knivmord

Fick skottskador vid gripandet. Misstänks för inblandning i det brutala mordet på en soldat utanför en militärbarack i London.

Attacker mot muslimer. Både på gatan och genom internet. 36 5 tweets 31 rekommendationer

Erik Helmerson: Fanatism är det stora hotet. 22 9 tweets 13 rekommendationer

Ny knivattack mot soldat. Fransk militär höggs ner i Paris.

Foto: Porsche

Sportig, supersnål – och superdyr

DN Plus. Porsche ansiktslyfter sin modell Panamera och lanserar en laddbar version.

Bilarna som krånglar mest. Hela listan. 50 4 tweets 46 rekommendationer