Debatten om Konstfack

Upprörd stämning på Konstfack

Publicerat 2009-02-18 08:28

DN Teman i artikeln

 Debatten om Konstfack

Stämningen bland eleverna på Konstfack är förvirrad och allt annat än god. Det säger Erik Hellsten, som är ordförande för studentkåren på skolan.

– Jag har pratat med studenter som plötsligt inte vågar tala om att de går på Konstfack. Hela skolan får klä skott för en enskild student, vars film är en extrem yttring och inte på något sätt representativ för Konstfacks undervisning eller studenterna här.

Andra studenter på Konstfack som DN har talat med berättar att ”Territorial pissing” väckte livliga diskussioner redan i våras när filmen visades på skolan.

– Den uppskattades av många, upprörde en del, och vi diskuterade om den var äkta eller ett väldigt snyggt videomontage. Konstnären vägrade ju att kommentera hur filmen var gjord, berättar en student.

På nätverkssajten Facebook har det skapats flera medlemsgrupper som reagerar för eller mot Konstfack – bland annat ”Inga mer skattepengar till Konstfack” och ”Mer skattepengar till Konstfack”. En elev berättar att hon har gått med i båda två grupperna.

– Det känns viktigt att påminna sig själv om att konst och konstutbildningar inte är en självklarhet för alla och att vi måste tåla att bli ifrågasatta precis som vi konstnärer ifrågasätter omvärlden, säger studenten.

Läs mer: SL anmäler klottrande konstelev

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Kultur & Nöje

Scenvåren 2010

Sommarnatten ler igen i vår Foto: Christine Olsson

Sommarnatten ler igen i vår

Stockholms stadsteater gör saga av Ingmar Bergmans erotiska karusell. Se bildspel och läs artikel om "Sommarnattens leende". 2

Vårens premiärer. Håll koll med DN:s kalendarium.

DN:s kulturchef Maria Schottenius:

DN:s kulturchef Maria Schottenius: Läs, planera och njut!

Lo Kauppi innanför fängelsemurarna Foto: Sandra Charina Lundin

Lo Kauppi innanför fängelsemurarna

"Bergsprängardöttrar" ska bli startskottet för en diskussion om kriminalvården. Läs mer. 3

Neddragningar på Naturhistoriska Foto: Gunnar Ask

Neddragningar på Naturhistoriska

Säger upp för att rusta lokaler. Inga egna produktioner för Cosmonova - får köpa in allt. IMAX-filmer kommer att fortsätta att köpas in. 4

Hallströms nya petar ned "Avatar" Fredrik Persson / Scanpix

Hallströms nya petar ned "Avatar"

”Dear John”. Efter premiärhelgen i USA hade svenskens romantiska drama knipit förstaplatsen på amerikanska biotoppen. 12

Haiku-feber

Haiku-feber

Haikuvågen på Twitter har sköljt över DN.se. Haikufantasten Florence Vilén ger dig vägledning i skrivandet. Skriv en egen haikudikt! 43

"R" av Michael Noer och Tobias Lindholm. "R" av Michael Noer och Tobias Lindholm.

Festivalrekord i Göteborg

Nytt publikrekord för filmfestivalen som avslutades på söndagen. Bästa film blev danska "R". Läs mer. 2

Filmbloggen: En beundransvärd filmfestival.

Filmbloggen: En beundransvärd filmfestival. Publiken nästan slåss i kön för den ena udda filmen efter den andra.

DN Bok

Ny Kepler-roman i sommar

Följer upp succédebuten. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor.

"Det skulle handlas på deli, fräsas korv från Mallorca, späckas lamm och vispas sorbet ."

Niklas Wahllöfs tv-krönika.

DN-tecknare på Nationalmuseum.

DN-tecknare på Nationalmuseum. Stina Wirsén ställer ut med de stora. 6

Brev från fängelset.

Brev från fängelset. Kurdisk-turkiske författaren Muharrem Erbey om varför Turkiet inte tolererar hans verksamhet.

Veckans topp tre med Maria Schottenius:

Veckans topp tre med Maria Schottenius: "Döden spelar väl ändå inte poker?" 2

Sveriges Radios lyrikpris till Björner Torsson.

Sveriges Radios lyrikpris till Björner Torsson. "En markering av att folk vet att man existerar", säger poeten.

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Camp Northern Lights i dag. Foto: Henrik Eskilsson / FS18 / Försvarsmakten Camp Northern Lights i dag.

Tre män gripna i Afghanistan

Kan ha koppling till svenskarnas död. ”Vi håller på att ta reda på om de här uppgifterna stämmer.”

Expert räknar med fler dödsoffer. Farligt med närkontakt.

Allan Widman på Newsmill.

Allan Widman på Newsmill. Nu måste Sverige skicka fler till Afghanistan.

Tusentals civila flyr undan storoffensiv Foto: Noor Mohammad

Tusentals civila flyr undan storoffensiv

Offensiven kallas "Mushtarak" (Tillsammans). Amerikanska, brittiska och afghanska trupper har slagit en ring runt talibanfästet Marja.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

Tyskt domslut politisk bomb

Omstridd lag om ersätttningsnivåer underkänns. Författningsdomstolen: lagen måste arbetas om före årets slut. 6

Sverige sa ja till köttklister

Sverige sa ja till köttklister

Tillverkas av blod. Med hjälp av klistret kan köttbitar sättas ihop så att det ser ut som exempelvis en hel filé. 88

Många döda i ras i afghansk biltunnel Foto: AFP

Många döda i ras i afghansk biltunnel

70-tal skadade. Flera tros fortfarande vara instängda efter ett snöskred. Hittills har 1.500 personer evakuerats.

Valet 2010

Experterna spår hård kamp i valet Montage: Arne Jönsson

Experterna spår hård kamp i valet

Vilka blir de tunga frågorna? DN.se bad experter och opinionsbildare blicka in i den politiska kristallkulan. 78

Enkät med partierna:

Enkät med partierna: Det här är frågorna de tänker satsa på. 33

Följ valet på DN.se!

Följ valet på DN.se! Björn Hedensjö skriver på redaktionsbloggen.

Vad har hänt sedan 2006? Foto: Maja Suslin / Scanpix

Vad har hänt sedan 2006?

Tolv frågor om stridsämnena i svensk politik sedan förra valet. Testa dina kunskaper.

Vad tänker du rösta på i riksdagsvalet?

Se resultat

Allt om Motor

Här är nya Volvo S60

Förväntas bli storsäljare. Nu lyfter Volvo på locket och avslöjar detaljerna om den nya bilen.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 17

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.

Fråga På stan.

På Stan Var hittar man butiker med ovanliga brudklänningar och bearnaise- restauranger ? Fråga På stan.