Ann Edholm på Galerie Nordenhake, Stockholm

Publicerad 2011-10-27 09:08

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Foto: Carl Henrik Tillberg ”Var är himlen? Var?/Ulica Stawki” av Ann Edholm.

”Jag är realist/.../ser, det gör man med kroppen”, förklarar konstnären Ann Edholm i en intervju. Och i boken ”Ann Edholm” (Raster 2000) noterar hon: ”Färgen är en bärare.”

För varje ny utställning samlas alltmer kropp och erfarenhet i Ann Edholms geometriska måleri. Målningen ”Var är himlen? Var?/Deportation II” på Galerie Nordenhake är magnetisk. Centrerad mitt i ett brandgult färgrum syns en kolsvart rundel som tycks rotera och stanna upp, komma farande och dra sig tillbaka, bukta sig utåt och vända sig inåt medan den fäller ut lite spill omkring sig. Då uppstår optiska sken. Med en oundviklig association till Lars von Triers film ”Melancholia”.

Hur kan en svart rundel med ett litet spikhål i uppföra sig så mångtydigt? Den styr själv sina lagrade representationer för både kulskott, klot och supernova, hålrum och smärtpunkt, månförmörkelse och vinylplatta, eller bara ett ting av färg. Här som referens till den rumänsk-judiske poeten Paul Celans ”Natten innan deportationerna började” (1945–47) och till Ann Edholms mors minnen av andra världskrigets bombräder över Berlin.

Men av utställningens tio nya målningar ser jag ändå ”Var är himlen? Var?/Ulica Stawki” som den mäktigaste. Med sina svarta horisontella och sylvassa spetsar mot vit bakgrund liknar den ett vapen: lansens, saxens och knivens, men även pennans och penselns.

På Nordenhake ställer jag mig åter förundrad frågan hur Edholms färg och geometriska former kan bli så fysiska, psykiska och politiska. Det ligger även i sättet att måla. I botten en tjockare och mattare snabbtorkande plastfärg. Sedan, om ytan ska bli mörk, oljefärg i umbra och elfenbenssvart blandat med vax. Därpå färg i tunna lager på lager. På slutet vax för att få en sammetsmattare yta med större djup.

Då sker lyftet, från ett ingenting till en kroppslig materialitet. Efter ett tag ser jag Edholmska formationer överallt. I kaffekoppen till exempel.

Om Kasimir Malevitjs cirklar och kvadrater steg mot kosmos fäster Ann Edholms rundlar och spetsar i människolivets mitt.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Skulle rädda sina barnbarn – omkom

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn när de kom ut på djupt vatten. 27 8 tweets 19 rekommendationer

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Bengtsson vann på 4,35

Klar för EM. Stavhopparen Angelica Bengtsson är tillbaka efter skadorna. Hon vann lördagens tävling i tyska Holzminden. 10 7 tweets 3 rekommendationer