Nöjeskrönikor
Fredrik Strage: Genom att ladda ner ett album flera gånger snuvar man artisten på massor av kosing."
Publicerat 2009-04-24 08:56
Nöjeskrönikor
- Karolina Ramqvist
- Karolina Ramqvist: Alla tjatar om det revolutionerande som Coco Chanel skapade.
- Karolina Ramqvist: Det är nu bråda tider för samlaren, kalenderbitaren och nörden.
- Karolina Ramqvist: Det var väntat att bråket skulle komma.
- Karolina Ramqvist: "Bilden av Abba som symbol för det opolitiska har fallit i sär under åren"
- Karolina Ramqvist: "När kändisar klantar sig sparas misstagen för evigt i arkiven"
- Karolina Ramqvist: "Kanske är ”Generation Kill” den sista sucken i de stora krigsberättelserna."
- Karolina Ramqvist: Courtney Love är nästan fotomodellsmal och allt är upp och ner.
- Karolina Ramqvist: "Jag slutade bry mig om vad vännerna sa, och började bara bry mig om kändisarna."
- Karolina Ramqvist. Hank Moody är fixerad vid sin penis. Och alla andra också.
- Karolina Ramqvist: Är trött på det kollektiva killminnet om hur det var att sno målarfärg på byggen
- Karolina Ramqvist: Inte konstigt att Bob Marleys födelsedag blir så ångestframkallande.
- Karolina Ramqvist: Det farliga med politiska filmer är inte att vara för mycket plakat
- Karolina Ramqvist: Kroppen i "The wrestler" är ett arbetsverktyg och ett slagfält.
- Karolina Ramqvist: En metafor, en språklig förklädnad
- Karolina Ramqvist: Tacka nej till en comeback bara för att bevara det magiska minnet av en artist?
- Det är pinsamt att identifiera sig med Woody Allens blick och ännu pinsammare att identifiera sig med hans karikatyrer.
- Massivt stöd från modevärlden
- Kommer längtan efter nya väskor och skor eller bara ett par nya Acnejeans i den där fina mellanblå färgen att försvinna?
- Vad man än tycker om Snoop Dogg så är det en syn på kulturdebatt som verkar skrämmande kunskapsfientlig.
- Å ena sidan älskar drömfabrikerna sina terapeuter, å andra sidan pissar man på dem.
- Fredrik Strage
- Fredrik Strage: ”Var bor du?” frågade Adam Tensta. Jag ville svara ”Rådhuset” men min mun...
- Fredrik Strage: Den nya versionen av ”A nightmare on Elm Street” har premiär nästa år.
- Fredrik Strage: Immortal behöver inga svarta ljus eller gethuvuden för att frammana en ockult energi
- Fredrik Strage: ’Lilla London’ lär bli en ny nationalsång för goa men ack så självföraktande gubbar.
- Fredrik Strage: Jag kunde inte förmå mig att hoppa över ”Hey ya”.
- Fredrik Strage: "För mig har rockmusik alltmer kommit att handla om det förflutna."
- Fredrik Strage: "För mig har rockmusik alltmer kommit att handla om det förflutna."
- Fredrik Strage: "Kan man bära en bandtröja med värdighet?"
- Fredrik Strage: "Lennart Persson fick rockjournalistik att kännas som något mycket större"
- Fredrik Strage: "Simon Gärdenfors blandar dagstidningsstrippens stela humor med obsceniteter."
- Fredrik Strage: "Rocken brukar dödförklaras ett par gånger varje decennium."
- Fredrik Strage: "I kulturdebatter anklagar man ofta sina fiender för att vara medelklass."
- Fredrik Strage: ”Terminator”-fansen har varit oroliga.
- Fredrik Strage: "Det inte farligt att vilja vara farlig".
- Fredrik Strage: Tarantino verkar ha hamrat ner sitt andra världskriget-drama i ett rasande tempo.
- Fredrik Strage: Lil Waynes nya låt lyckas verkligen skada rocken.
- Fredrik Strage: Utan det slarviga uttalet skulle Broder Daniel inte ha varit lika omtumlande.
- Fredrik Strage: Gud, jag vill att du vakar över The Game så att han inte får en haschpsykos.
- Fredrik Strage: Kanye West visar var hiphoppen befinner sig 2008
- Anvil påminner om Gloria Swansons bedagade stumfilmsstjärna i "Sunset Boulevard"
En vän laddade ner Depeche Modes nya album ”Sounds of the universe”. När han lyssnat på skivan blev han så besviken att han raderade den. Sedan bestämde han sig för att ge den en ny chans och laddade ner den igen. Men när han insett att ”In chains” var det svagaste öppningsspåret på en Depeche-platta någonsin raderade han återigen skivan i vredesmod. Nu funderar han på att ladda ner den illegalt för tredje gången. ”Men då ska jag slänga den direkt”, säger han. ”De jävlarna förtjänar att få sin musik stulen flera gånger.”
Själv trodde jag i min enfald att illegal nedladdning inte var jämförbart med stöld utan befann sig i samma gråzon som att bränna av en cd till en kompis eller att kopiera hyrkassetter. Ipred-lagen fick mig att vakna upp, liksom förra lördagens DN-ledare som hyllade Pirate Bay-domen och förklarade att nedladdningen skapar ett ”tjuvsamhälle”.
I min gränslösa naivitet hade jag inbillat mig att nedladdningen snarare bidragit till det sena nollnolltalets kreativa explosion av svensk musik. Men DN:s ledarredaktion har förstås rätt i att fildelning är ett hot mot kulturen och måste ”förpassas till de kriminella utmarkerna”. De har lika rätt som Per Gessle, Joey Tempest, Jill Johnson och de andra artisterna som i ett upprop på DN Debatt i höstas krävde hårdare tag mot fildelarna.
”Det så kallade svenska musikundret som fanns på 90-talet och början på 2000-talet är tyvärr ett minne blott”, skrev artisterna. Och vad är väl de senaste årens svenska indiepop, electro och metal, som hyllas över hela västvärlden, jämfört med Jill Johnsons country och Joey Tempests soloskivor?
Att ladda ner musik illegalt bara för att slänga den kan tyckas ologiskt. Men fler och fler fans stör sig på artisternas arrogans och bristande kvalitetskontroll. Och nu när lyssnarna lärt sig att fildelning är stöld vet de också hur de ska ge igen för divalater, patetiska texter och trötta comebackplattor. De bitchslappar helt enkelt musikerna där det känns: i plånboken. Genom att ladda ner ett album flera gånger och trycka på ”delete” efteråt snuvar man artisten på massor av kosing.
Enligt obekräftade rykten är Pirate Bay på väg att utveckla ett nytt program, AWT (Artist Wealth Terminator), som ser till att torrentfilerna hamnar direkt i datorns papperskorg, raderas, laddas ner igen, raderas och så vidare. På ett dygn kan det nya programmet göra en rockstjärna utfattig. Tekniken anses användarvänlig eftersom konsumenten slipper lyssna på musiken.
Oavsett om vi spelar upp den nedladdade musiken, eller raderar den, måste stölderna upphöra. ”Avskräckning är nödvändig”, skrev DN:s ledarredaktion. ”Men kampen kommer inte att kunna vinnas enbart domstolsvägen.”
Nej, det är lika viktigt att den nedladdade musiken återlämnas till sina rättmätiga ägare: artisterna. ”It belongs to them, let’s give it back”, för att citera det rättrådiga, australiska bandet Midnight Oil. Därför bör vi genast returnera illegalt nedladdad musik till skivindustrin genom att mejla den till musikretur@ifpi.se. För att filerna inte ska hamna i oordning måste de olika musikgenrerna mejlas i bokstavsordning under kontorstid. Ni kan alltså skicka acid house och afrofunk redan i dag men får vänta med calypso tills på tisdag.
Visar 1-10 av 221. Per sida:
Heja! Ladda ned massa extra gånger så de svälter ihjäl!
Men jag har faktiskt funderat på att posta mina Guillou-böcker till honom som gåva...
Svempa, 13:29, 30 april 2009. Anmäl
Tack för en behaglig krönika, Fredrik. Tyvärr har du inte hela bilden klar för dig när du låter påskina att Depeches senaste inte skulle vara värd utrymmet på hårddisken. Jag sitter just nu och tuggar mig igenom deras Deluxe-box (nörd-editionen för 800 kroners) och mår fysiskt illa vid tanken på att folk ute i stugorna laddar ner den bara för att slänga i papperskorgen. Efter senste tidens ledare mm hade jag tänkt att kvitta prenumerationen på DN mot DM-boxen och komma ut som vinnare ekonomiskt utan att ha laddat ner, men efter den här krönikan är jag full av inre konflikter.
Men tack ändå!
David, 23:29, 27 april 2009. Anmäl
musikern - din liknelse håller inte. Jag har just läst Strages krönika lagligt och gratis. Strage har fortfarande lön för sitt jobb där han bl a producerar krönikor. Tänk varvet runt.
"För det andra sa kanske man borde börja fundera pa att tjäna pengar pa runt-omkring-arrangemang. Typ konserter och dylikt..."
Men varför ska du ha rätt till gratis underhållning utanför arenan bara för den sakens skull?
Ad argumentum eller vad det heter. :)
Dingbat, 17:03, 27 april 2009. Anmäl
Först och främst sa väljer musikerna själva att satsa pa sangkarriären. Liksom flertalet andra konstnärer sa kan det jobba vid sidan av. För det andra sa kanske man borde börja fundera pa att tjäna pengar pa runt-omkring-arrangemang. Typ konserter och dylikt... Nätet har en otrolig spridning av material, de som gör nagot bra blir kända (även de daliga ibland ocksa...) och det skapar reklam efter fragan... Skivbolagen vägrar hänga med i utvecklingen, staten förlorar skatteintäkter pa momsen.....
Rickard, 15:28, 27 april 2009. Anmäl
Strage, det finns andra berörda musiker än Gessle & co, tänk dig in i denna situation:
Du är tvungen att försörja dig på ett stressigt skräpjobb om dagarna och skriva dina krönikor på fritiden - eftersom folk nuförtiden kräver att de ska vara gratis och hellre lägger sina pengar på kläder & dyra mobiler. Inte nog med det, din ganska svåra arbetssituation blir förlöjligad på ett ironiskt sätt i en låt framförd av en av sveriges viktigaste och tyngsta låtskrivare och sångare.
musikern, 12:42, 27 april 2009. Anmäl
Är det några fler som har upphovsrättsskyddad programvara (eller annat) som Google tillhandahåller Torrentlänkar till?
Jag föreslår att vi tillsammans engarerar APB att vidta rättsliga åtgärder mot Google och skicka de ansvariga på Google i fängelse.
När detta skett kommer APB att ha skitit i det blå skåpet och lagen (eller Norströms tolkning av vad som kan betraktas som medhjälp) kommer att ändras illa kvickt - lita på det!
På så sätt kan vi alla få en sansad upphovsrätt, anpassad till det nya mediet internet, och med balans mellan alla olika parters intressen.
Örjan, 21:54, 26 april 2009. Anmäl
Grymt vitsigt!
slcr, 14:44, 26 april 2009. Anmäl
ha ha ha. Du är en rolig j-vel! Äntligen lite nykter syn på hela Pirate Bay - historien.
Max Pesos, 14:22, 26 april 2009. Anmäl
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.























