Kulturkommentarer

Jessica Kempe: Kulturkonservativ dröm. Konsten ska vara fri från ideologier.

Publicerad 2009-09-22 08:53

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Kristdemokraternas partiledare Göran Hägglund och tidskriften Axess kulturkonservative chefredaktör Johan Lundberg gillar inte besöksströmmarna till Örebro Open Art, Gävle Konstcentrum, Moderna Museet i Stockholm och Alma Lövs samtida konstprojekt i Värmland. Där visas föreställande konst av orent slag. I KD:s och Axess konstsyn räknas nämligen inte Mamma Anderssons och Karin Broos, Ola Billgrens och Lars Lerins figurativa måleri till den rätta föreställande konsten.

Varför? De är idépåverkade och inte objektiva mot naturen, förklarar i ett telefonsamtal med mig konstnären Christopher Rådlund som tillsammans med Axess Johan Lundberg, förläggaren Peter Luthersson och den retrogardistiska rörelsen (tidskriften Aorta, bloggarna Nya Babylon och Retrogardism) denna sommar lanserade Odd Nerdrum- och Osloskolans klassiska måleri på Edsviks konsthalls utställning ”Figurationer”.

Inte underligt att Johan Lundberg hurrade (Axess blogg 17/9) när Göran Hägglund på DN Debatt samma dag målade upp sin skräckfantasi om ett elitstyrt svenskt konstliv som tvingar på ”vanligt folk”…”ett minfält” av teoretiska konstigheter”, som naziststämplar ”dem som råkar gilla tavlor som föreställer något” och stöder ”konstnärer som lever på att provocera och sprida olust i det offentliga rummet”. Ordvalen kunde vara hämtade direkt från Sverigedemokraternas och Nationaldemokraternas konstpolitiska idéprogram.

Mot ett avhierarkiserat svenskt konstliv som sjuder av alla sorter mobiliserar sig nu de värde- och kulturkonservativa till gemensam kulturkamp – Axess begrepp – för tron på utopin om en skön konst fri från ideologier. I stället för att välkomna ett mångförgrenat konstfält som gestaltar samtidens alla frågor vill man såga av grenarna och bevara den tänkta stammen. Ju öppnare konstliv desto svartare bild av ”nuförgiftningen” och en modernism ”som slagit sönder alla broar” (Peter Luthersson i SVD 7/8).

Ett av målen (ännu på skisstadiet, enligt Rådlund) är en statsfinansierad konstutbildning byggd på föreställningen om den europeiska antikens och renässansens tekniker och traditioner som människans naturgivna och värdeneutrala estetiska norm. Förr idén om den romerska klassicismen som européernas medfödda design. I dag högerpopulismens utopi om en klassicistisk konstplattform för alla. I botten finns samma skräck för utspädning och samma fruktlösa fantasi om en ren konst.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix, Privat

”Enda som gäller är att de ska släppas”

Carl Bildt om fängslade Johan Persson och Martin Schibbye. ”Den enda signalen som vi tycker är intressant är att de släpps.”

Etiopien öppnar för benådning Experten: En väldigt positiv signal.

Foto: Scanpix Ulrik Munther, Sonja Aldén, Thomas Di Leva och Timoteij tävlar i Göteborg.

Artisterna som går vidare i kväll

Dagens Nyheter tippar kvällens vinnare. Kolla in betygen på artisterna inför deltävlingen i Göteborg. Melodifestivalen 2012.

Nykomlingarna ser fram emot tävlingen. Mimi Oh: ”Otroligt stort att slängas in i det här”.

DN:s Hanna Fahl: Twitter gör tv till ett sällskapsmedium i realtid.

Foto: Scanpix

Dags för sportlov – nu kommer det mer snö

SMHI: Kommer att beröra i stort sett hela landet. Snöfall väntar.

SOS Live på DN.se. Här visas larm från räddningstjänsten.

Se upp i sportlovstrafiken. Snö och kyla gör vägarna farliga.

Foto: AP Vy från staden Homs i Syrien under fredagen.

Flera döda i Homs

Regimen i Syrien attackerar staden. Flera civila uppges ha dödats. Aktivist: ”Det här är den mest våldsamma rundan sedan attacken började.”

Saudiarabien vill att FN agerar. Krav på att stoppa våldet växer.

Carl Bildt varnar. ”Läget i Syrien är mycket, mycket allvarligt.”

Foto: AP

Presidenten: Vi ger aldrig efter för väst

Ahmadinejad höll tal i Teheran. Säger att landet aldrig kommer att ge efter för västvärldens försök att stoppa landets kärnprogram.