Kulturkommentarer

Sverker Lenas: Världens just nu mest sedda film förmedlar misstro till systemet. Vad säger det?

Publicerad 2010-01-12 06:00

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Samtidigt som siffrorna för julhandeln visar nytt rekord – igen – handlar biovältaren nummer ett om tillväxtsamhällets destruktivitet. I ”Avatar” har människan tvingats kolonisera och exploatera en ny planet för att inte gå under på den gamla. Med hjälp av gigantiska ”hell trucks”, förvillande lika de jättelastbilar som fraktar oljesand i Kanada, bryts mineralen unobtainium – en nödvändig komponent i jordens energiförsörjning. Ursprungsbefolkningen mördas. Skogen skövlas.

Tror regissören James Cameron på evig tillväxt i en ändlig värld? Jag gissar på nej.

Frågan är vad det säger om världsordningens tillstånd att världens just nu mest sedda film – producerad i det globala imperiets hjärta – förmedlar misstro på systemet?

”Vi är fångade i ett tillstånd av limbo”, skriver den internationella tidskriften Turbulence (nr 5/2009) i ett massivt manifest i sitt senaste nummer. Limbo, tomrummet, syftar på avsaknaden av ideologisk kärna i systemets centrum. Trots att nyliberalismen krisat i nära två år sitter nyliberaler kvar vid makten. Banker och storföretag har nationaliserats, inte för att förändra ett odugligt system, utan för att bevara det. En grön ekonomi har lanserats, inte för att stöpa om en destruktiv ekonomi, utan för att rädda den. Allt har förändrats för att allt ska förbli likadant.

Men, konstaterar Turbulence, en förändring som trots allt skett är att politikens mittfält har förskjutits. För bara två år sedan var det till exempel inte möjligt att yppa tillväxtkritik i möblerade rum. I dag nämns Romklubbens rapport ”Tillväxtens gränser” från 1972 allt oftare utan hånfullt spe. I Sverige förs numera initierade diskussioner om ekonomins ekologiska gränser på välbesökta bloggar som Livet efter oljan, Cornucopia eller Flute, tidningar som Effekt magasin, och allt oftare även i etablerade forum. S-studenterna reser frågetecken kring tillväxtens vara i sitt program för 10-talet. Borgerliga politiker gör det.

Vad flyttar in i politikens mittfåra i stället för avreglering och privatisering? Klimaträttvisa och ”commoning” – utvidgning av allmänningarna – hoppas Turbulence.

Fler förslag lär följa i samma takt som Hollywood producerar kollapsfilmer. Under tiden dunkar tillväxtsamhällets containerfartyg vidare. Men står det verkligen någon i styrhytten? Eller är det bara lagen om kroppars tröghet som får farkosten att hålla kursen?

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Reuters Mordet har lett till antimuslimska protester.

Tre till gripna för knivmord

Fick skottskador vid gripandet. Misstänks för inblandning i det brutala mordet på en soldat utanför en militärbarack i London.

Attacker mot muslimer. Både på gatan och genom internet. 35 5 tweets 30 rekommendationer

Erik Helmerson: Fanatism är det stora hotet. 22 9 tweets 13 rekommendationer

Ny knivattack mot soldat. Fransk militär höggs ner i Paris.

Foto: Tenzo Stoyanov

Smart hjärna sorterar bort mer information

Människor med hög IQ uppfattar stora rörelser sämre än andra. Deras hjärna sorterar bort sinnesintryck som verkar oviktiga. Intelligensforskning. 1 1 tweets 0 rekommendationer

Webb-tv: Gör IQ–testet med små och stora objekt.

DN Plus. Karin Bojs: Naivt att tro att psykiska diagnoser blir perfekta.

70-tal utrymdes efter brand

Bostadsbrand utanför Stockholm. Boende utrymdes efter en brand i ett flerfamiljshus. Branden började på en balkong och spred sig vidare i huset. 10 4 tweets 6 rekommendationer