Kommentaren
Sverker Lenas: Världens just nu mest sedda film förmedlar misstro till systemet. Vad säger det?
Publicerat 2010-01-12 06:00
Dela med andra:
Kommentaren
- Fler kommentarer
- Henrik Berggren: ”Hotat filmprojekt. Snälla kulturministern, gör något!”
- Ola Larsmo: Framtiden är här. Ipad är en mördarpryl – men har den radio?
- Sverker Lenas: Närig kulturpolitik. Sektorn där arbetslinjen havererar.
- Åsa Beckman: Finfint och fulfult. Debatten om kritiken är för gaggig.
- Per Landin: Vidga perspektivet. Man måste få kritisera modern konst.
- Bo Madestrand: Välj dina vänner. Man kan inte lita på någon på Facebook.
- Maria Schottenius: Hejdå, mansgrisar! Genikulten är romantisk och alkoholrelaterad
- Johanna Paulsson: Rymd och ras. Sf-genren har kört fast i koloniala fantasier.
- Pontus Dahlman: Bloggen kan inte ersätta papperskritiken
- Göran Greider. Tidskriftsfajt. Bråket mellan Arena och Tvärdrag friskar upp.
- Leif Zern: Logepladder på lägsta nivå. Bengt Jahnsson borde få vila i frid.
- Niklas Wahllöf: Det vi får se är våra bilder av Afrika – inte afrikanska.
- Mårten Blomkvist: Goda män. Bröderna Coen blottar USA:s dolda antisemitism.
- Thomas Anderberg: Skryt lönar sig. Kända författare lär sig av Andy Warhol.
- Dan Jönsson: Var svinet en anka? FN blev snuvat av läkemedelsindustrin.
- Magnus Linton: Alla som inte tycker som USA är terrorister
- Ola Larsmo: Amnesty ser mörkt på människorätten
- Maria Schottenius: 00-talet blev decenniet då världen vällde in
- Kors! Barbro Hedvall om en modedetalj som gjort comeback
- Cecilia Schwartz: Silvio Berlusconi stärker sin position efter attacken
- Bo Madestrand: Varför stoppades tillbyggnaden av Stadsbiblioteket?
- Mikael Löfgren: Klimatmötet ur indiskt perspektiv
- Andreas Malm: Trots brandhotet sover de rika länderna
- Ingegärd Waaranperä: De fria teatrarna får slåss om småpengar
- Dan Jönsson: Tyst jubel. EU:s förslag om en straffskatt har sprängkraft.
- Thomas Anderberg: Stöd musikerna
- Torbjörn Elensky: Ord och brott. Litteraturen är full av horkarlar, lögnare och knarkare.
- Mårten Blomkvist: Stort blir större
- Maria Schottenius: "Elakheten är en kraft att räkna med"
- Vänsterns idétorka. Socialdemokratin borde ha öppet mål.
- Birgitta Rubin: Varför bluffade Pontus Hultén?
- Stefan Jonsson: Stora ord. Att jobba med medier är inte att vara journalist.
- Lars Linder: Reporter eller debattör? Tamas raseri skymmer ämnet.
- Malin Ullgren: Pinsam fest. Bara kungen kan stoppa det kitschiga jippot.
- Nina Björk: Köp och glöm. Kan vi verkligen konsumera bort orättvisan?
- Torbjörn Elensky: Kinesisk kolonialism. Afrika har blivit Kinas bakgård.
- Lars Linder: I skottlinjen. Det har blivit allt farligare att arbeta som journalist.
- Sverker Lenas: Kultur som motnatur. Våra naturberättelser måste avgiftas.
- Magnus Linton: Våldets Colombia. Sverige gör rätt i att stoppa sitt bistånd.
- Karolina Ramqvist: Barnförbjuden barnfilm. Olika åldersgränser för pojkar och flickor.
- Kajsa Ekis Ekman: Vinklat om Venezuela. De svenska medierna missar allt.
- Ola Larsmo: Det bruna arvet. Centern borde sopa rent framför sin egen dörr.
- Torbjörn Elensky: Avslöja rasisterna. Mobben i Vellinge har inget folkligt stöd.
- Per Jönsson: Nej till kapitalism. Världens folk har röstat om marknaden.
- Per Landin: Jorden de miste. Kanske är adeln bäst lämpad att förvalta sina gods?
- Per Landin: Folkets seger. De kuvade östtyskarna visade enormt mod.
- Malin Ullgren: Det luktar skämt. Vänsterns satirbloggar blir allt verkligare.
- Martin Nyström: "Arkitekturen speglar operans betydelse."
- Sverker Lenas: Köp och släng. Teatern blir allt mer miljömedveten.
- Torbjörn Elensky: I samtidens rumpa. Populärkulturen dissar finansens bonusar.
Samtidigt som siffrorna för julhandeln visar nytt rekord – igen – handlar biovältaren nummer ett om tillväxtsamhällets destruktivitet. I ”Avatar” har människan tvingats kolonisera och exploatera en ny planet för att inte gå under på den gamla. Med hjälp av gigantiska ”hell trucks”, förvillande lika de jättelastbilar som fraktar oljesand i Kanada, bryts mineralen unobtainium – en nödvändig komponent i jordens energiförsörjning. Ursprungsbefolkningen mördas. Skogen skövlas.
Tror regissören James Cameron på evig tillväxt i en ändlig värld? Jag gissar på nej.
Frågan är vad det säger om världsordningens tillstånd att världens just nu mest sedda film – producerad i det globala imperiets hjärta – förmedlar misstro på systemet?
”Vi är fångade i ett tillstånd av limbo”, skriver den internationella tidskriften Turbulence (nr 5/2009) i ett massivt manifest i sitt senaste nummer. Limbo, tomrummet, syftar på avsaknaden av ideologisk kärna i systemets centrum. Trots att nyliberalismen krisat i nära två år sitter nyliberaler kvar vid makten. Banker och storföretag har nationaliserats, inte för att förändra ett odugligt system, utan för att bevara det. En grön ekonomi har lanserats, inte för att stöpa om en destruktiv ekonomi, utan för att rädda den. Allt har förändrats för att allt ska förbli likadant.
Men, konstaterar Turbulence, en förändring som trots allt skett är att politikens mittfält har förskjutits. För bara två år sedan var det till exempel inte möjligt att yppa tillväxtkritik i möblerade rum. I dag nämns Romklubbens rapport ”Tillväxtens gränser” från 1972 allt oftare utan hånfullt spe. I Sverige förs numera initierade diskussioner om ekonomins ekologiska gränser på välbesökta bloggar som Livet efter oljan, Cornucopia eller Flute, tidningar som Effekt magasin, och allt oftare även i etablerade forum. S-studenterna reser frågetecken kring tillväxtens vara i sitt program för 10-talet. Borgerliga politiker gör det.
Vad flyttar in i politikens mittfåra i stället för avreglering och privatisering? Klimaträttvisa och ”commoning” – utvidgning av allmänningarna – hoppas Turbulence.
Fler förslag lär följa i samma takt som Hollywood producerar kollapsfilmer. Under tiden dunkar tillväxtsamhällets containerfartyg vidare. Men står det verkligen någon i styrhytten? Eller är det bara lagen om kroppars tröghet som får farkosten att hålla kursen?
Visar 1-10 av 14. Per sida:
Och nu är det människors önskemål att handla ekologiska produkter och inte göra slut på resurserna. Ergo: kravmärkt mat, solceller, hybridbilar. Inget av det har någonsin utvecklats i en planekonomi.
Jenny B, 23:36, 15 januari 2010. Anmäl
Den liberala ekonomins styrka är att den anpassar sig till människans önskemål och behov, påstår du Jenny B. Men det räcker inte, den måste också anspassa sig till jordens och naturens resurser, vilka överutnyttjas med katastofala följder.
Sanna, 21:11, 15 januari 2010. Anmäl
För deprimerade Avatar-fans föreslås distraherande aktiviteter för att komma ur dysterheten över sakernas tillstånd, som dataspel och andra trevliga tidsfördriv. Varför föreslår ingen det uppenbara - engagemang och ställningstagande; för miljön, mot hoten?
BG, 16:38, 14 januari 2010. Anmäl
globaliseringen är ett system där banker och kapitalister blir ännu rikare och resten av världen får finna sig och politikerna är alldeles för mesiga om inte rent ut maktlösa.
En fransk nobelpristagare i ekonomi har exakt utrett hur och han tigs ihjäl typiskt nog.
läsare, 12:41, 14 januari 2010. Anmäl
Tillväxt är inte skadligt,resursslöseri är dock skadligt. Tillväxt-strävandet finns oavsett,tom på Kuba...bara det att de är oerhört kassa på att förbättra sin tillvaro där, med konsekvensen att de skulle behöva utnyttja mer resurser för att nå samma lycka som oss i Sverige. Som du kommer se när peak-oil inträffar så kommer de mer kapitalistiska samhällena ställa om snabbare än de socialistiska.
Edwin, 00:52, 14 januari 2010. Anmäl
Jaha, jaha, "det är bara en film".
.
Men om "det bara är en film", hur kommer det sig då att de konservativa i USA är alldelse till sig i trasorna och thrashar filmen hej vilt?
.
Det är ett moraliskt epos om vår tid och de yttersta av dagar. Det är en film om Vietnam. Det är en film om gränsen mellan verklig och virtuell verklighet, om naturfolk, om hjältemod och svek, ett matiné-äventyr, en kassa-ko som kommer att gen. Och många andra saker.
.
Precis som all litteratur och film (och, datorspel)
Tillväxt är inte nödvändigtvis kopplat till fysiska resurser eller "skövling". Det är tydligen ofantligt svårt för vänstern att förstå.
"En grön ekonomi har lanserats" - javisst har den det, dock inte i första hand för att uppnå gröna mål, utan mer för att fungera som trojan för unken planekonomi och socialistiska regleringar!
Fredrik, 15:25, 13 januari 2010. Anmäl
Kritik mot förhärligandet av tillväxt är inget nytt fenomen och har knappast endast utövats av vänsterinriktade kulturarbetare. Det finns gott om akademisk litteratur som tar problematiken till ständig tillväxt, men det är ni väl för lata för att ta reda på. Bättre att gnälla eller hur?
Så vitt ja vet användes inte ens begreppet "tillväxt" förens efter andra världskriget. Skulle vara intressant att se någon jämförelse mellan tillväxsthysterin och svältkatastrofer under andra halvan av 1900talet
olle, 08:52, 13 januari 2010. Anmäl
Sverker L tillhör den moderna tidens shamaner som försöker läsa dom högre makternas spel i allting o precis som förr utnyttja det i en riktning som passar den egna inställningen.
Ratzz, 08:02, 13 januari 2010. Anmäl
Att avfärda Cornucopia, Flute som vänster för att de ser gränser för tillväxten är okunnighet inte bara över gränsen för dumhet, utan också humor.
Läs dem själva istället.
B, 20:24, 12 januari 2010. Anmäl
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
















