Förra året samlade Stadsbyggnadskontoret stockholmare och andra intresserade för att prata om vad man vill göra med Slussen när den söndervittrade trafiklösningen från 1930-talet försvinner. Förändringsviljan var tydlig, man ville ha mindre trafik och mer människor.
Nu finns fem konkreta arkitektförslag och alla rymmer Kultur av något slag. Det är inte särskilt överraskande. Att kulturen skulle få plats vid sidan om handeln och trafiken stod tydligt skrivet i Stadsbyggnadskontorets riktlinjer inför utformningen.
- Vi ville ha en plats som var till för flera olika åldrar, som levde dygnet runt, säger Ulla-Britt Wickström, ansvarig för projektet på Stadsbyggnadskontoret.
Just tillgängligheten var en anledning till att man tidigt bestämde sig för att en ny Stockholmsopera, som diskuterats i många år, inte var någon bra lösning. Den skulle ta för stor plats, enligt beräkningar.
- Det blev bara en bussterminal och en opera av Slussen då. I stället pratade vi om Stockholms framtida behov gällande scenkonst. Kanske kunde man samla olika evenemang i ett scenkonstens hus, säger Ulla-Britt Wickström och berättar om positiv respons från Riksteatern och Dansens hus.
En annan möjlig aktör, med behov av moderna utställningslokaler, är närliggande Stadsmuseet. Dels för att komplettera med lokaler för sin egen verksamhet, dels som samarbetspartner i ett slags urbant centrum. En plats för Stockholms historia, samtid och framtid där ett bibliotek också kan få plats, enligt Stadsbyggnadskontoret.
I arkitektfirman Wingårdhs förslag syns rockklubben Debasers logga tydligt i ett av fönstren.
- Det är ju en kulturyttring som finns och passar väldigt bra på platsen. Men när vi river och bygger nytt är det svårt att skapa billigare lokaler och kanske är det vad Debaser vill ha, säger Ulla-Britt Wickström.
I januari nästa år fattas beslutet - av stadsbyggnadsnämnden, trafiknämnden och exploateringsnämnden - om vilken av de fem lösningarna man vill gå vidare med.
Stadsbyggnadsborgarrådet Kristina Alvendal (m) vill än så länge bara uttrycka sig försiktigt om vad hon vill med framtidens Slussen.
- Just nu går vi igenom förslagen och gör kostnadsmässiga uppskattningar kring vilka investeringar och intäkter vi ser framför oss, säger hon.
Får kulturen plats?
- Slussen ska definitivt vara en mötesplats och trafikplats som fungerar. Men jag vill inte binda upp mig och säga vad som är viktigt än, säger Kristina Alvendal.
Kulturborgarrådet Madeleine Sjöstedt (fp) är tydligare.
- Jag vill naturligtvis gärna se kulturen där och det tror jag inte att jag är ensam om. En plats som Slussen kräver ett varierat utbud, säger hon.
Själv vill Madeleine Sjöstedt gärna ha en ny konsthall på platsen. Helst driven av någon annan aktör än staden. Och än vill hon inte stänga dörren för en Stockholmsopera.
- Det är ju staten som betalar för en ny opera i så fall och vill staten betala så ska vi göra vårt yttersta för att det ska ske. Men jag har inte fått några sådana propåer.
Vad tror du om ett nytt scenkonsthus?
- Vi i Stockholms stad lägger redan över 200 miljoner på en stadsteater, så det kan i så fall inte vara en kommunal uppgift att lägga in några stora pengar i det, Men det vore jätteroligt om staten vill göra det, säger Madeleine Sjöstedt.