Eric Sjöström som är Kulturhusets chef bestämmer sig nu för att genomföra den dansföreställning som tidigare ställdes in på grund av att ett av inslagen skulle dansas till en sjungen koranvers.
Stoppandet av den feministiska dansföreställningen ”Streetdance – celebration of womanhood” väckte stor debatt.
En av de kritiska var Björn Ulvaeus som skrev på Newsmill att ”Det råder hädelseförbud mot islam i Sverige”
Det var en upprörd kommentar på Facebook som fick Kulturhuset att ställa in föreställningen. Kulturhuset hänvisade till säkerhetsskäl och så var debatten igång.
Men nu har alltså Kulturhusets chef ångrat sig och föreställningen kommer att genomföras och ett publiksamtal med titeln "Publikens säkerhet - eller rädslans kultur" planeras till början av Maj. Det uppger Sveriges Radio.
På sin blogg skriver Kulturhusets chef att han valde det säkra före det osäkra:
"Jag fattade beslutet på det underlag som fanns där och då, bara några timmar innan föreställningen. Det var ett snabbt beslut och det var ett felaktigt beslut."