Lars Engqvist ny SVT-ordförande

Publicerat 2005-03-29 15:03

"Jag tycker att det är bättre med en rejäl varudeklaration än människor som låtsas att de inte har några värderingar eller idéer", så kommenterar Lars Engqvist att regeringen utser SVT:s ordförande.

Arkiv: Ola Torkelsson

"Jag tycker att det är bättre med en rejäl varudeklaration än människor som låtsas att de inte har några värderingar eller idéer", så kommenterar Lars Engqvist att regeringen utser SVT:s ordförande.

En socialdemokratisk före detta minister går, en annan kommer. Valet av Lars Engqvist innebär att Sveriges Television förblir en s-märkt angelägenhet. Och det är oppositionspartierna nöjda med - så länge de får tillsätta ordförandena i övriga public service-styrelser.

Bild

Chefredaktören på litteraturtidskriften 00TAL Madeleine Grive utsågs på tisdagen till suppleant i SVT:s styrelse.

Chefredaktören på litteraturtidskriften 00TAL Madeleine Grive utsågs på tisdagen till suppleant i SVT:s styrelse.

Valet av en tung socialdemokrat som Lars Engqvist till posten som styrelseordförande i Sveriges Television följer en konsekvent tradition.

Ordförandena i de tre public service-företagen och i stiftelsen som äger dessa bolag tillsätts av regeringen, men efter samråd med de fyra största politiska partierna. Dessa har delat upp public service-massmedierna mellan sig: Socialdemokraterna utnämner Sveriges Televisions ordförande, moderaterna, folkpartiet och kristdemokraterna ansvarar för Sveriges Radio, Utbildningsradion respektive ägarstiftelsen.

Trots att utnämningen av Lars Engqvist under tisdagen kritiserades av bland andra partisekreterare i centerpartiet Jöran Hägglund och Muf-ordföranden Johan Forsell, har systemet bred förankring i de politiska partierna.

- Jag kan tycka att det vore lämpligare om regeringspartiet inte alls hade fingrarna i syltburken, men det här är systemet innebär ändå en rimlig maktbalans, säger moderaternas mediepolitiska talesman Tobias Billström.

Inte heller folkpartiet har några invändningar mot dagens ordning. Om partiet fick igenom sitt mediepolitiska program skulle dock public service helt frikopplas från regering och riksdag. Finansiering och styrande skulle i stället vara kopplat till fristående stiftelser.

- Vi vill generellt minska det politiska inflytandet genom förändringar i finansieringen. Vi är rädda att den frågan skulle komma i skymundan om vi började driva frågan om lämpligheten med att bolagens ordförande utses politiskt, säger Lennart Kollmats, mediepolitisk talesman för fp.

Miljöpartiet och vänsterpartiet får i dag inte utse ordförande i någon av public service-bolagens styrelser. Det är ett privilegium som följer av partiets storlek.

Gustav Fridolin (mp) beklagar att hans parti inte tillåts ta del i utnämningarna.

- När det är storleken på partiet som styr så finns risken att tankar faller bort, eftersom de inte återfinns i den grupp som bereder de här besluten, säger han.

Generellt är miljöpartiet dock positivt till att ordförandeposterna tillsätts politiskt, men Gustav Fridolin framhåller att utnämningsprocesserna borde vara mer transparenta.

- Man skulle till exempel kunna tänka sig att den person som föreslås bli styrelseordförande i SVT blir utfrågad av kulturutskottet innan, säger han.

Kultur- och utbildningsminister Leif Pagrotsky - uppenbart beredd på kritik för politiserad utnämning - är snabb med att påpeka att systemet innebär att borgerliga partier ansvarar för hela tre utnämningar, mot socialdemokraternas enda.

- Och en av de borgerliga ordförandena sitter dessutom i ägarstiftelsen som i sin tur utser många ledamöter.

Är det ett bra system?

- Det är ett system som garanterar bred spridning av vart de olikaledamöterna har att rapportera och vem som utser dem och vem som kan avsätta dem. Det säkerställer att ingen ensam kan kontrollera och styra och ställa och det är viktigt. En spridning av inflytandet är avgörande för tilltron till public service-företagens oberoende, säger Pagrotsky.

Kent Asp, professor i journalistik vid Göteborgs universitet, är lika positiv. Han framhåller, precis som Lars Engqvist i intervjun intill, att en politiker som styrelseordförande kan vara ett gott skydd mot yttre påverkan.

- För en styrelseordförande handlar det till stor del om att var tung gentemot den politiska sektorn. Det viktiga är inte att behärska "spelet i korridorerna", utan att vara ett "värn" mot politiska tentakler som vill ini företaget, säger Kent Asp.

Stig Hadenius, medieprofessor i Stockholm, är däremot starkt kritisk, både till systemet och utnämningen av Lars Engqvist.

- Trots att han har en publicistisk bakgrund så ger det ju inte rätt signal till Italien, säger han och syftar på SVT:s uppmärksammade reklamkampanj om "fri television" där Berlusconis Italien framhålls som ett land där politiska intressen tillåts styra tv.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Kultur & Nöje

Scenvåren 2010

Sommarnatten ler igen i vår Foto: Christine Olsson

Sommarnatten ler igen i vår

Stockholms stadsteater gör saga av Ingmar Bergmans erotiska karusell. Se bildspel och läs artikel om "Sommarnattens leende". 5

Vårens premiärer. Håll koll med DN:s kalendarium.

DN:s kulturchef Maria Schottenius:

DN:s kulturchef Maria Schottenius: Läs, planera och njut! 5

Lo Kauppi innanför fängelsemurarna Foto: Sandra Charina Lundin

Lo Kauppi innanför fängelsemurarna

"Bergsprängardöttrar" ska bli startskottet för en diskussion om kriminalvården. Läs mer. 6

Neddragningar på Naturhistoriska Foto: Gunnar Ask

Neddragningar på Naturhistoriska

Säger upp för att rusta lokaler. Inga egna produktioner för Cosmonova - får köpa in allt. IMAX-filmer kommer att fortsätta att köpas in. 5

Hallströms nya petar ned "Avatar" Fredrik Persson / Scanpix

Hallströms nya petar ned "Avatar"

”Dear John”. Efter premiärhelgen i USA hade svenskens romantiska drama knipit förstaplatsen på amerikanska biotoppen. 13

Haiku-feber

Haiku-feber

Haikuvågen på Twitter har sköljt över DN.se. Haikufantasten Florence Vilén ger dig vägledning i skrivandet. Skriv en egen haikudikt! 49

"R" av Michael Noer och Tobias Lindholm. "R" av Michael Noer och Tobias Lindholm.

Festivalrekord i Göteborg

Nytt publikrekord för filmfestivalen som avslutades på söndagen. Bästa film blev danska "R". Läs mer. 2

Filmbloggen: En beundransvärd filmfestival.

Filmbloggen: En beundransvärd filmfestival. Publiken nästan slåss i kön för den ena udda filmen efter den andra.

DN Bok

Ny Kepler-roman i sommar

Följer upp succédebuten. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor.

"Det skulle handlas på deli, fräsas korv från Mallorca, späckas lamm och vispas sorbet ."

Niklas Wahllöfs tv-krönika.

DN-tecknare på Nationalmuseum.

DN-tecknare på Nationalmuseum. Stina Wirsén ställer ut med de stora. 8

Brev från fängelset.

Brev från fängelset. Kurdisk-turkiske författaren Muharrem Erbey om varför Turkiet inte tolererar hans verksamhet. 1

Veckans topp tre med Maria Schottenius:

Veckans topp tre med Maria Schottenius: "Döden spelar väl ändå inte poker?" 3

Sveriges Radios lyrikpris till Björner Torsson.

Sveriges Radios lyrikpris till Björner Torsson. "En markering av att folk vet att man existerar", säger poeten.

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Sverige skickar ny pluton nästa vecka Foto: Försvaret

Sverige skickar ny pluton nästa vecka

Sverige förstärker trupperna i Afghanistan nästa vecka. En pluton med ett 30-tal soldater skickas - behövs inget nytt beslut från riksdagen. 83

Skytten var bekant med svenskarna. Utredningskommission på väg.

Expert räknar med fler dödsoffer. Farligt med närkontakt.

Allan Widman på Newsmill.

Allan Widman på Newsmill. Nu måste Sverige skicka fler till Afghanistan.

Tusentals civila flyr undan storoffensiv Foto: Noor Mohammad

Tusentals civila flyr undan storoffensiv

Offensiven kallas "Mushtarak" (Tillsammans). Amerikanska, brittiska och afghanska trupper har slagit en ring runt talibanfästet Marja.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 2

Misstanke om tjuvjakt på varg

Höljes i Värmland. Blod, pälsrester, spillning - och skoterspår hittade. 38

Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste. Foto: Alexander von Sydow Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste.

Maria Wetterstrand utsedd till Sveriges miljömäktigaste 2010

Lyft in frågorna. Alliansministrar mindre framgångsrika på årets lista. 45

Akebono Tora. Foto: AP Akebono Tora.

Sumo-brottare i japanska Glee

En före detta sumo-brottare står för sångnumren, när tv-serien Glee kommer till Japan. Se inslaget

Teknik

Atomur kan ge bättre GPS

Är dubbelt så exakt som tidigare klockor. Det kan sikt leda till mycket bättre och mer exakta GPS-tjänster.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 57

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 11

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.