Litteraturgalet gäng tog hem bloggpris

Publicerad 2009-02-02 15:21

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Litteratursajten "Bokhora", en sportbloggande Marcus Birro och modetyckaren Elin Kling fanns bland vinnarna när Aftonbladet för första gången delade ut Stora Bloggpriset på Nalen i Stockholm.

Totalt hade 35 bloggar nominerats av en panel med utvalda bloggare, i sju kategorier: nöje och kultur, mode, sport och fritid, livsstil, prylar och teknik, vardag samt politik och samhälle. Omröstningen avgjordes av 40.000 röstare på nätet.

- Jag är jätteförvånad över att vi vann. Vi är ju så nischade, många som skriver om kultur är bredare, säger Johanna Ögren, en av fem som skriver om böcker, tidningar, debatter och annat som har med läsning att göra på "Bokhora", årets blogg i klassen nöje och kultur.

Sajten som startades av fem vänner för deras egen skull har i dag omkring 15.000 unika besökare i veckan, i verkligheten har bloggen gett upphov till ett tiotal bokcirklar, ett bokkollo som anordnas två gånger per år, en boksalong och bokbytardagar.
Varför tror du ni vann?

- Vi är väldigt personliga i vårt tilltal och försöker inte göra anspråk på att vara en kulturredaktion. Vi är passionerade, det lyser nog igenom och jag tror våra läsare gillar det, säger Johanna Ögren.

Kvällens modebloggpris gick till Elin Kling för hennes "Style by Kling" på Kanal 5:s hemsida, Marcus Birros fotbollsblogg på Expressen blev årets sportblogg, bloggen "Husmusen" vann i livsstilsklassen, "Moderskeppet" blev årets blogg om prylar och teknik, "Tonårsmorsa" tog hem priset i vardagsklassen och sajten "Opassande.se" fick pris i klassen politik och samhälle.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Skulle rädda sina barnbarn – omkom

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn när de kom ut på djupt vatten. 30 10 tweets 20 rekommendationer

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Bengtsson vann på 4,35

Klar för EM. Stavhopparen Angelica Bengtsson är tillbaka efter skadorna. Hon vann lördagens tävling i tyska Holzminden. 10 7 tweets 3 rekommendationer