Debatten om "Gömda"

Mia från "Gömda" träder fram

Publicerad 2009-02-13 10:17

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Nu träder hon fram. Huvudpersonen Mia i Liza Marklunds böcker "Gömda" och "Asyl". Hon gör det i en stort uppslagen intervju i Aftonbladet.

- Det är viktigt för mig att berätta min historia igen. Att jag går ut med bild och berättar min historia gör det lättare för Liza att förklara hur hon gjorde, när skrev hon den här romanen, utan att vara begränsad av källskyddet. Nu befriar jag henne från det, säger hon till tidningen.

För Aftonbladet berättar Mia om sin livslånga skräck och flykt undan "mannen med de svarta ögonen". Hon visar också upp en mängd dokument som ska styrka hennes berättelse. Bland annat beslutet från amerikanska immigrationsdomstolens beslut i Denver som gav henne asyl i USA på grund av en lång historia av våld i hemmet.

Anledningen är självklart Monica Antonssons bok "Mia - sanningen om Gömda". I den boken ifrågasätter författaren sanningshalten i Marklunds böcker.

- Den är partisk. Hon har tagit två män som jag har genomgått vårdnadstvister med som varit väldigt ugly, fula, kan man säga så? Och en av de männen har misshandlat och slagit oss och gjort att våra liv blivit på flykt, säger Mia.

Hon ångrar inte någonting i Marklunds böcker.

- Jag tycker att de är jätteviktiga. Det är viktigt att kvinnor får ge sin berättelse.

Efter att Antonssons bok kom ut i december utbröt våldsam debatt där Marklund och Piratförlaget till sist fick backa och i stället marknadsföra boken som skönlitteratur.

Tidigare stod "en sann historia" och detta ändrades till "baserad på en sann historia".
Marklund hävdade senare att boken alltid varit en roman men bad i alla fall sina läsare om ursäkt i en stort uppslagen artikel på sajten Newsmill. Hon medgav också att debatten skadat hennes trovärdighet.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: AP Protest i Aten och Luxemburgs premiärminister Jean-Claude Juncker.

”Grekiska löften är inte tillräckliga”

Möte med eurozonens finansministrar ställs in. Luxemburgs premiäminister Juncker, som skulle lett mötet, uttalar sig skarpt.

EU synar ökade svenska skulder. Fördjupad granskning görs.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Bussar krockade i Södertälje

En lindrigt skadad. Det är ännu oklart vad som orsakade kollisionen mellan de två bussarna, men det var halt på platsen och snöade ymnigt.

Foto: Scanpix

Skrev kränkande om Lööf på Twitter

Man i 50-årsåldern får böta. Mannen ofredade C:s partiordförande genom att skriva inlägg med könsord och sexuella förslag.

Foto: AP

Apple lovar bättre villkor

Efter hård kritik. Trots en serie självmord på en fabrik i Kina så är det först nu som Apple ser över arbetsförhållandena.

Foto: Lars Pehrson / Scanpix Lykke Li kammade hem två Grammisar.

Lykke Li stor Grammisvinnare

Veronica Maggio vann flest Grammisar. Men det var Lykke Li som plockade hem de tyngsta – årets artist och årets album. Årets vinnare.