Den brittiske artisten och djurrättsaktivisten Morrissey, som brukar strö kontroversiella åsikter omkring sig, har kommenterat massakern i norska Utöya.
På söndagens konsert i Warszawa sade sångaren till publiken att dödsfallen i Norge är ”ingenting” jämfört med vad som sker på de stora snabbmatskedjorna.
– Vi lever i en mordlysten värld, vilket händelserna i Norge med 97 döda har visat. Men det är ingenting jämfört med vad som händer på McDonalds och ”Kentucky Fried Shit” varje dag.
Enligt Daily Mirror fick Morrisseys uttalande hård kritik av fansen på olika internetforum. Vissa skrev att de aldrig kommer att förlåta artisten. En talesman för sångaren sade i går att Morrissey inte kommer att kommentera uttalandet vidare, eftersom han anser att det talar för sig själv.