Andra företagsprotester på Youtube

Publicerad 2009-07-15 11:08

Foto: Bertil Eriksson Morgan Spurlock

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

United Airlines är inte det enda flygbolaget som figurerar i parodiska klipp på Youtube. Irländska komikern Neil Dalamere har i sin senaste turné gjort succé med sin berättelse om hur han drev med Ryan Airs högste chef Michael O'Leary. På en tillställning där Neil Delamere var confrencier presenterade han mannen som ledde flygbolaget med 20 miljoner resenärer varje år. "10 miljoner når till destinationen de bokat till. Och några av dem får sitt bagage". Hela uppträdandet finns på Youtube.

Två andra filmare som gett sig på storföretag:

Amerikanske medieprofilen Michael Moore slog igenom med dokumentären "Roger & Me" 1989, om hur GM:s nedskärningar ödelade hans hemstad Flint i Michigan.

Morgan Spurlock som i dokumentären "Supersize me" från 2004 ger sig på McDonald's genom att undersöka konsekvenserna av att äta alla sina måltider från sanbbmatskedjan i en månad.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 20 12 tweets 8 rekommendationer

Foto: Fredrik Persson

Njut av en förlängd växtsäsong i huset

Ett prunkande växthus är en dröm för många. Ett lustfyllt krypin för rekreation eller umgänge över en fika. Det här behövs för ett lyckat växthus.

Eftersökt nazist avled vid 90

Klaas Carel Faber. Den nederländska tidigare SS-officeren dömdes redan 1947 för mord på judar men levde i frihet i Tyskland.

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix

Vem vinner Elitloppet?

DN:s trevexpert Leif Berg har svaret: Christophe Martens bakom Commander Crowe låter sig inte utmanövreras.

Foto: AP

Lady Gaga ställer in i Indonesien efter hot

Lady Gagas Indonesienkonsert under den pågående världsturnén blir inte av. Det verkar nu slutgiltigt klart. Hårdföra religiösa fick som de ville. 1 0 tweets 1 rekommendationer