Trots rapporter om att Michael Jackson skulle ha lämnat ett testamentet efter sig har inget påträffats. Enligt kalifornisk lag ska då arvet gå till närmast anhöriga, det vill säga barnen. Och vårdnaden av Jacksons två äldsta barn kan gå till den biologiska mamman.
På söndagskvällen, amerikansk tid, berättade familjen Jacksons advokat L Londell McMillan att Michael Jacksons mamma Katherine Jackson kommer att ansöka om vårdnaden för alla tre barnen. Åtminstone i väntan på att ett testamente presenteras.
- Det har funnits uppgifter om ett testamente och vi försöker utvärdera dem nu. Inget har hittills presenterats för familjen, sade L Londell McMillan till CNN på söndagskvällen.
Arvstvisten och frågan om vårdnaden av de tre efterlämnade barnen blir helt säkert en lång historia. Enligt juridiska experter som LA Times talat med har de två äldsta barnens mamma Debbie Rowe rätten till dem. Men på söndagskvällen uttalade sig barnens farfar Joe Jackson så här:
- Michaels barn är vår högsta prioritet. Vi kommer att ge ytterligare uttalanden om våra planer på hur vi ska gå vidare. Hur som helst, till dess har vi de personliga och juridiska befogenheterna att agera, och bara Katherine och jag har rätt till vår son och hans barn.
Debbie Rowe har helt avsagt sig sina föräldrarättigheter till Prince Michael Jr och Paris Michael Katherine, födda 1997 respektive -98. Men hon har också senare ansökt om att få delad vårdnad. Utan ett testamente finns det visst lagutrymme som skulle ge henne full vårdnad, nu när fadern är död.
Samtidigt delar amerikanska domstolar, liksom svenska, ogärna på syskonskaror. Och vem som är mamma till Michael Jacksons yngsta barn, Prince ”Blanket” Michael II (född 2002), är okänt. Vårdnaden av dem väntas bli en tvistefråga mellan 79-åriga Katherine Jackson och den barnflickan Grace Rwaramba, 42 år, som arbetat för superstjärnan i närmare 20 år.
Under åren, särskilt de senaste dagarna, har många både krävt och erbjudit sig att ta hand om barnen. Och som sagt lär det dröja innan ett slutligt beslut i ärendet vinner laga kraft. Parallellt och delvis överlappande ska man lösa den minst lika komplicerade frågan om vem som ska ärva Michael Jacksons upphovsrätter, fysiska ägodelar och övriga tillgångar. Inklusive miljardskulderna.