Michael Jackson är nu femtio år gammal. Mannen som inte bara blev barnstjärna vid elva års ålder, efter att ha lyfts upp till frontfigur i syskongruppen The Jackson 5 - i kraft av sin stora talang - redan vid åtta. Han är dessutom den popstjärna som mer än någon annan har försökt att på allvar bli Peter Pan: en aldrig åldrande sagofigur som har sin alldeles egen, hemliga värld att dra sig undan till - där han helst omger sig med barn. Många gånger har han talat om hur detta är en reaktion på att aldrig ha tillåtits att vara barn medan han fortfarande var ett.
I dag får man leta länge efter någon som associerar Michael Jackson med en evig, oskuldsfull pojkaktighet. Tvärtom har han snarast blivit en symbol för fysiskt förfall, till stor del orsakat av upprepade plastikoperationer (Peter Pan tappade aldrig ens sina mjölktänder). På löpsedlar världen över har man med förfärande regelbundenhet kunnat se nya snapshots där hans näsa, hy eller allmänna uppsyn ter sig smått monstruösa.
De senaste gångerna har han rent av suttit i rullstol, drabbad av svåra ryggproblem alternativt något reumatiskt i bland annat knän och fingrar. Vilket gör alla rapporter om förestående soloturnéer, konsertserier i London eller Las Vegas eller återföreningar med The Jacksons mindre sannolika. Scenartisten Michael Jackson måste kunna dansa, allt annat är otänkbart.
Å andra sidan vet man inte - vilket de motstridiga uppgifterna om vilken åkomma han verkligen lider av är ett tydligt tecken på. Som vanligt när det gäller Michael Jackson får man hålla tillgodo med nyheter som mest består av rykten. Än spelar han in en skiva åt en prins i Bahrain, än planerar han en comeback med fördettingarna i New Kids on the Block. Än är han på gång med en talangjaktssåpa i teve, som ska konkurrera med "American Idol", än har han tappat all framåtanda efter domen i det uppmärksammade pedofilmålet 2005 - trots att han friades på alla punkter.
De senaste åren har han hur som helst flyttat från Bahrain via Frankrike och Irland till Las Vegas, där han nu lär bo i ett hus som ägs av en prins av Brunei. Själv sägs han vara djupt skuldsatt, trots årliga inkomster på hundratals miljoner kronor. Hans Neverland-ranch är såld och i fjol auktionerades en lång rad av hans gamla prylar bort.
Mitt i alltsammans har delar av hans musik blivit just så tidlösa som han själv hade önskat. I synnerhet gäller det albumet "Thriller" från 1982, som fortfarande är världens mest sålda, med singlar som "Billie Jean", "Beat it" och "Thriller". Det återutgavs så sent som i februari i ännu en ny lyxversion, som bara den ska ha sålt i över tre miljoner exemplar.
Till födelsedagen ges nu ännu ett nytt samlingsalbum ut, kallat "King of pop" - den titel han en gång gav sig själv. Det kommer vara olika i olika länder, beroende på vilka låtar publiken där har röstat fram. Allt som allt blir det mer än ett dussin versioner, den svenska släpps i oktober.
Om och när det kommer ett riktigt, nytt album - och hur det i så fall står sig mot hans tidigare - bör man nog helst låta bli att spekulera i.