Tonsättarna Eva Sidén och Jens Hedman har för DN.se remixat Largo ur Beethovens Trippelkonsert från 1805 som ingår i DN:s samling ”25 klassiska mästerverk”.
Pianisten och tonsättaren Eva Sidén är från Risinge utanför Norrköping men har sedan länge Stockholm som hemstad. Hon är särskilt inspirerad av den moderna franska musiken, från Claude Debussy och framåt. Som konsertpianist har hon bland annat samtliga verk av den franske klangvirtuosen Tristan Murail på repertoaren.
Eva Sidéns höst är fullspäckad. Hon släpper cd:n ”Re:origo” med egna verk för piano, slagverk och elektronik, har premiär för ett musik/dans/performance-verk i Paris samt uruppför ”Expanding Grand Piano” för flygel och elektronik i Stockholm.
Jens Hedman är elektronmusiktonsättare, född i Norrköping, utbildad på Kungliga Musikhögskolan i Stockholm, men numera bosatt i Sandviken. Hedman är sedan länge ett internationellt erkänt namn inom elektroakustiskt musik. Hans musik spelas på festivaler världen runt. Inte minst det prisbelönade stycket ”Relief” från 2004.
Eva Sidén och Jens Hedman har för DN.se remixat Ludwig van Beethovens Trippelkonsert för piano, violin och cello i C-dur från 1805 som ingår i DN:s samling ”25 klassiska mästerverk”.
Vad var det som lockade i Beethovens Trippelkonsert?
– Beethoven har alltid varit en husgud för mig och jag har spelat honom sedan jag var barn, säger Eva Sidén till DN.se.
– Det som fick oss att fastna för Trippelkonserten var Largot, konsertens andra sats, med sitt vackra vemod och meditativa mystik. Dessutom var den hanterbar med med sitt tydliga känslomässiga uttryck. Det är en typisk andrasats för sin tid eftersom den verkligen blommar ut.
Titeln på er remix, ”La ruine envahie”, har också med växtlighet och romantiken att göra?
– Ja, den betyder ”Den överväxta ruinen” och syftar på hur fantasin kan sättas igång av att vandra in i ett skogslandskap och se spåren efter sånt som är överväxt. Att ta in hur tiden har täckt över och förvandlat det förgångna.
Hur har ni gått till väga?
– Det enda vi har samplat är stråkarna som dock är bearbetade. Resten är digitalt transformerade pianoljud och ett nytt tonmaterial som är taget från en skalsekvens i originalet - för att ge remixens harmonik och melodik en annan och mera nutida karaktär.
Har ni har kommit Beethoven närmare eller att ni har avlägsnat er från honom?
– Jag tycker nog att vi har gjort både och . Ju tätare man kommer Beethovens musik inpå livet desto mer främmande kan den också tyckas vara. Och det är väl den dubbelheten som vår remix vill förmedla. En frihet att fantisera på ett nytt och samtida sätts kring något förgånget och redan känt, säger Eva Sidén.