Hårdrocksbandet Metallica skulle ha stått på Globens scen i kväll, söndag, men tvingades ställa in på grund av sjukdom.
Tusentals fans i ett så gott som fullsatt Globen fick vända hem igen. Då Metallica klev upp på scenen var det utan sångaren James Hetfield – men med beskedet om dennes plötsliga insjuknande.
- Han har insjuknat hastigt och läkare har bedömt att han inte ska göra en konsert i kväll. Det är hemskt tråkigt, olyckligt och synd, säger Carolina Setterwall, pressansvarig på Live Nation till DN.se.
Beskedet ska ha mottagits med besvikelse av ett så gott som fullsatt Globen.
- Men det var inga stora burop. Bandet meddelade att de återkommer i maj och att de då kommer att ’kick ass’. Då blev det applåder, säger Carolina Setterwall.
Carolina Setterwall låter meddela att hon inte har några detaljer kring Hetfields sjukdom och att hon heller inte kan kommentera frågan.
Live Nation uppger att de som har biljetter till söndagens konsert ska behålla dessa eftersom de kommer att gälla vid kommande spelning. Exakt datum meddelas senare.