Striden om upphovsrätten
Ifpi trappar upp piratjakten
Publicerat 2009-05-05 14:05
I sin jakt på illegala fildelare har upphovsrättsaktörer tidigare vänt sig till misstänkta sajter eller personer. Men DN.se har nu tagit del av ett varningsbrev från musikindustrins branschorganisation Ifpi till en tjänsteleverantör. Syftet är att vidga det så kallade medhjälpsbegreppet.
DN Teman i artikeln
Striden om upphovsrätten
- Nyheter
- Fyra misstänkta efter razzia mot fildelare
- Telia: EU-lagen slår ut Ipred
- Skivköpen ökar – trots fildelningen
- Upphovsrättsstriderna som fortsätter 2010
- Unikt upphovsrättsfall på väg till domstol
- Spanskt förslag till piratlag
- Google samverkar med polisen
- Stim ger upp laglig fildelningsmodell
- Microsoft trakasserar pirater i Indien
- Artister vinnare på fildelningen
- Pirate Bay-nyheter
- Polisrazzior stärker Pirate Bay
- Nättjänst ska stoppa The Pirate Bay
- Fyra skivbolag kräver miljonvite för Pirate Bay-grundare
- The Pirate Bay slår ut skivbolagen
- The Pirate Bays tracker borta
- Pirate Bay kan ha stoppat vitet
- Ingen konkurs för GGF
- Pirate Bay-vite kan omprövas
- Black Internet överklagar piratdom
- Pirate Bay hotas av miljonböter
- Nytt försök sälja Pirate Bay
- Pirate Bay-åtalade polisanmäler upphovsrättsorganisation
- GGF medger Pirate Bayköp i fara
- The Pirate Bay försvinner – och kommer tillbaka
- GGF tar in 2 miljoner
- Global Gaming Factory har begärts i konkurs
- Pirate Bay-operatör överklagar
- Försäljningen av The Pirate Bay får snöpligt slut
- Aktietorget utesluter Global Gaming
- GGF:s stämma godkände Pirate Bayköp
- GGF: Investerare har hoppat av
- I dag ska Pirate Bay-köparen komma med svar
- Ödesdag för Pirate Bay-affär
- "Intressant person" utreds för sabotage av Black Internet
- GGF har fortfarande inte lämnat besked om finansieringen av Pirate Bay
- Debatt
- Lessig vill öppna grindarna till den digitala allmänningen
- En amerikansk vicepresident på piratjakt
- Peter Bryngelsson: "Många slåss om våra verk"
- Ola Larsmo: "Demokratin har förlorat en delfinal, men striden är inte över"
- Roger Wallis om kurslitteratur för nedladdning
- Ola Larsmo: "EU:s telekompaket rör vår demokrati."
- Fredrik Söderling: Pirate Bay-straffet hårt"
- Vad tycker du om utvecklingen på nätet?
- EU: Slaget om internet.
- Skulle du betala för att slippa betala?
- Fakta
- Fakta: Jäv enligt lagen
- "En krigsförklaring mot internet"
- FAKTA/Civilrättsliga sanktionsdirektivet
- Ipredlagen i korthet
- När födelsedagsramsan blev Times egendom
- Telekompaketet
- Förhandlingar enbart om paragraf 138
- Fem svenskar förhandlar om telekompaketet
- Åsa Torstensson tror på förlikning
- Telekombeslutet kan bli tändvätska åt valrörelsen
- Infrastrukturministern förvånad över nejet
- Svenska EU-parlamentariker om Telekompaketetomröstningen
- Spelet bakom telekomvändningen i parlamentet
- Liberalt sidbyte stoppade Telekompaketet
- Telekompaketet: Strid om rättssäkerhet in i det sista
- IT-branschen: ”Telekompaketet behöver tillägg om mänskliga rättigheter”
- Intensiva förhandlingar om internets framtid
- Bakgrund: Striden om Telekompaketet
- Infrastrukturministern kritisk till telekomtillägget
- Parlamentet kritiskt till ministerrådet - oenighet om Telekompaketet
- "För tidigt ropa hej - internet inte räddat"
- Acta-avtalet
- "Hemlig process leder till slutet internet"
- Acta-avtalet: Handelsministern krävs på besked
- Nya Acta-dokument motsäger uppgifter från riksdagspolitiker
- Regler för Internet blir fråga för Acta-avtalet
- Näringsutskottet värnar hemlighetsmakeri
- Omröstning om Acta-avtal uppskjuten
- Obama vill öppna Acta-avtalet
- Regeringen: "Oro för hemliga Acta-samtal obefogad"
- Acta-sekretess blir riksdagsfråga
- Acta-avtalet: Oklarhet kvar efter regeringens svar
- Ipred-lagen
- Högsta Domstolen prövar ipred-lagen
- Ifpi gör Ipredanmälan
- S-kongressen vill skriva om Ipredlagen
- En av tio unga gömmer sig för FRA och Ipred
- Hittills inga anmälningar mot musikpirater
- Gyllene tider för dvd-film efter Ipred
- Även filmbolag prövar ipredlagen
- Ipredlagen utvärderas
- Ephone överklagar Ipredbeslut
- "Folk har förstått att det handlar om stöld"
- Förlagen vann i första Ipred-domen
- ”Ipredeffekten håller i sig”
- Fond ska hjälpa vid Ipred-stämning
- Ephone säger fortsatt nej till ipredkrav
- En halv miljon kronor för ip-nummer
- Förlag kräver att få ut IP-nummer
- Förlag hoppas på "Spotify" för böcker
- Ipred ökar dvd-försäljningen
- Debatt om fransk Ipredlag
- "Färre piratfilmer på nätet"
I går, måndag, skickade Sveriges samlade skivindustris företrädare Ifpi brev till DCP Networks. Företaget levererar internettjänster, bland annat hyr man ut serverkapacitet, och en av kunderna är sajten torrentbytes.net.
Ifpi menar att sajten gör ”ett stort antal” upphovsrättsligt skyddade verk tillgängliga för nedladdning och kopiering. De skriver vidare att torrentbytes.nets användare, som laddar upp och ner sådana verk, begår upphovsrättsintrång.
Ifpis varningsbrev avslutas med krav på att DCP Networks omedelbart vidtar nödvändiga åtgärder för att de misstänkta upphovsrättsintrången upphör. Branschorganisationen föreslår att tjänsteleverantören senast den 15 maj slutar tillhandahålla tjänster till torrentbytes.net. Om inte ” avser IFPI att vidtaga erforderliga åtgärder”.
- Vi har inte riktigt bestämt än hur vi ska gå vidare. Vi har fått svar från den som är ansvarig. Vi ska titta på innehållet i det och sedan bestämmer vi utefter det. Andemeningen i brevet är att man inte anser sig ha något ansvar, säger svenska Ifpis jurist Magnus Mårtensson till DN.se.
Vari ligger det brottsliga? För en utomstående låter det som om en hyresvärd skulle hållas ansvarig för brott som en hyresgäst kan ha begått.
- Man vet inte i detalj rent tekniskt vad som pågår i det här fallet – om det är en server som står i en lokal eller om det rör sig om internetaccess och så vidare. Bittorrentsajten som är aktuell är i stora delar uppbyggd som The Pirate Bay och med tingsrättens tydliga bedömning om att verksamheten är olaglig, så är vår uppfattning att även tillhandahållandet av olika tjänster till en sådan sajt kan vara medverkan och därmed olagligt.
Så det är ett försök till vidgande av medhjälpsbegreppet, att gå uppåt i hierarkin?
- Så kan man säga. En internetleverantör kan vara ansvarig för en viss del av en olaglig verksamhet. Det är i vart fall vår uppfattning. Vi måste naturligtvis först dels titta på svaret, dels se om det finns ett samröre mellan den aktuella leverantören och den olagliga sajten, samt hur det ser ut, säger Magnus Mårtensson.
Upphovsrättsexperten Christina Wainikka, juris doktor, tror också att avsikten med ett sådant här brev är att pröva och vidga medhjälpsbegreppet. Enligt henne skulle det också kunna vara en framkomlig väg.
- Det beror på hur man tolkar The Pirate Bay-domen. Det kan ju tolkas så att även andra som befattar sig med upphovsrättsskyddat material på olika sätt gör sig skyldiga till medhjälp. Till syvende och sist handlar det om hur det går i hovrätten och eventuellt senare i Högsta domstolen, säger hon.
Ifpis brev hänvisar just till domen mot The Pirate Bay vars verksamhet ”kan i stora delar jämföras” med torrentbytes.nets. Däremot framgår inte i brevet att The Pirate Bay-fallet faktiskt inte hade med sajtens tjänsteleverantörer Rix Telecom och Rix Port 80 att göra, annat än att dess ägare Carl Lundström som egen person ”tillsammans och i samförstånd” med de tre andra dömda uppsåtligen medverkat till andras brott via The Pirate Bay.
Agerar DCP Networks som företag ”tillsammans och i samförstånd” med torrentbytes.net?
- Det vet inte vi. Väldigt förenklat vet vi bara att det finns en webbplats som i stora delar liknar The Pirate Bay som tingsrätten bedömt som olaglig. Vi tittar därför nu noga på vilket samröre som kan finnas, säger Magnus Mårtensson på Ifpi.
Även i detta perspektiv talar Christina Wainikka om medhjälpsbegreppet som hon menar kan visa sig vara mycket brett.
- I misshandelsfall finns det fall där människor har fällts för medhjälp trots att de bara stått vid sidan om och hållit i en rock åt någon som stått och pucklat på. Det går att tolka olika, men hur vet vi inte än i de här fallen.
Magnus Mårtensson säger att brevet till DCP Networks inte är något konstigt eller ovanligt. Ifpi har vänt sig till ”ett antal” leverantörer tidigare, och syftet är att upplysa ansvariga om Ifpis uppfattning i frågan i det fall ärendena senare skulle behöva prövas rättsligt.
Ska ni fortsätta vända er till internetleverantörer?
- Absolut. Vi har även kontaktat ansvariga för webbplatser. Det gör vi regelbundet, så det här är inget unikt, säger Magnus Mårtensson.
Varken jag, mina kolleger eller andra jag talat med har hört talas om det.
- Det är mycket vi gör som ni inte vet om. Då menar jag inte att det är hemligt. Om du talade med någon på de stora internetleverantörernas så kallade abuseavdelningar kan de säkert vittna om att de tillsammans får tusentals sådana här brev i veckan. Det är bara det att den personen som har mottagit det här brevet har ett intresse av att synas i media.
Underförstått menar Magnus Mårtensson The Pirate Bay-dömde Fredrik Neij som arbetar på DCP Networks och vars namn står som undertecknad i svaret till Ifpi.
Hoppas ni på ”guilt by association” på något vis?
- Nej, nej, nej. Det här är bara ett brev av ett antal som jag har skickat ut. Jag vill inte säga hur många. Antipiratbyrån gick nyligen gick ut i media och berättade att de skickat ut varningsbrev till bittorrentsajter. De berättade hur många de skickat ut och vi har i vart fall inte skickat ut fler än de gjorde vid detta tillfälle, säger Magnus Mårtensson.
Det upphovsrättsliga läget i den här frågan är som sagt oklart och Christina Wainikka ser även andra tjänster som upphovsrättsföreträdare kan komma att sikta in sig på härnäst, exempelvis anonymiseringstjänster.
- Om man ser att ip-nummer ofta pekar mot sådana tjänster kanske man vänder sig till dem och säger att ”ni är skyldiga till medhjälp”. Samtidigt är det en ganska komplicerad fråga. Anonymiseringstjänster används ju inte bara av fildelare, utan även av många andra, journalister bland annat.
DN.se har sökt DCP Networks.
Läs mer: Polisrazzior stärker Pirate Bay
Visar 1-10 av 154. Per sida:
Dom försöker verkligen med allt för att folk ska tvingas köpa all deras "filler".
Enligt mig så bör man bara få betalt för saker man gör som folk vill ha.
Men med film och musik så vet man ju inte innan man har hört/sett dem.
Jag personligen skulle inte ha något emot att betala en avgift om jag slapp köpa grisen i säcken.
Och om de nu tycker att leverantörerna som försörjer personerna i fråga med servrar och internet är bovar, varför är det då ingen som stämmer Telia.
Det lär ju finnas otaliga fildelare som har Telia på sin "lönelista".
Jag tror på non-profit verksamhet där folk donerar pengar till det dom tycker är bra. Det genererar säkerligen alldeles nog med pengar.
Less, 08:53, 12 maj 2009. Anmäl
Och någon borde stämma skivbolagen för att de ger pengar till artisterna som knarkar. Det är medhjälp om något.
Tomas, 19:07, 10 maj 2009. Anmäl
såg ett mycket bra avsnitt av SouthPark i gårkväll som just talade om nedladdning. *skrattar*. det var hel kul ville skicka det till antipiraterna.
Hur som hälst var sensmoralen att riktiga musiker spelar för musiken och publiken skull inte för pengar!
Jarre, 13:12, 10 maj 2009. Anmäl
Ifpi är juridiska terrorister!
vaken, 10:32, 7 maj 2009. Anmäl
Nu får det fan räcka! HUR länge ska vi "Människor" stå och titta på hur dessa skivbolag och filmbolagsjättar förstör för inte bara oss utan kommande i-net generation? Hur svårt ska det vara för ett "Opartiskt" rättssystem med Domare och Jurister att få detta myggbet, men ack så kliande, att fatta en gång för alla att INTERNET ÄR en spridningskanal!
Vore jag som "Artist" och INTE ville att min nya skiva skulle hamna på villovägar så får jag väl hyra mig ett par "Vakter" helt enkelt. Musikindustrin är föråldrad, väx upp och inse att man kan inte tjäna pengar längre som på den gamla "Goa" tiden! PATETISKT!
Satsa Pengar, energi, motivation och krut på de riktiga offren istället. Ett barn som inte får en normal uppväxt p.g.a pedofiler, en kvinna som är rädd för män p.g.a misshandel, ni förstår vad jag menar men istället så satsas det hej och hå på att ta fast "Pirater" på internet för att pappa USA har sagt åt SVERIGE att "Såhär får det inte vara"!
Otroligt patetiskt!
Mvh Mathias
Mathias, 09:51, 7 maj 2009. Anmäl
upphovsrätt och kontroll, värkar vara nått som dom tycker ska stå över mänskliga rättigheter och alla dessa kränkande lagar ska vara för våran trygghet, men hur trygg dom än försöker göra oss så kan man ändå bli dödad när som helst när man är ute av en annan person, så hur mycket har dessa lagar hjälpt? inte ett skit FRA ska skydda oss mot yttre hot, vad fan finns det för hot mot Sverige? ska ryssen komma och ta vår skog? nej jag börjar tro mer på New World Order konspirationsteorierna det är det ända som värkar passa in på alla dessa kontroll och övervaknings lagar som nu klubbas nu.
Frihet är sanning, trygghet är bara en illusion den ända sanning du har är din frihet och den tar dom sakta men säkert från dig med en illusion av trygghet.
anonym, 01:40, 7 maj 2009. Anmäl
Piratpartiet har min röst. Denna äckliga fascistpolitik behöver nog sluta snart.
Kapten Morgan, 11:30, 6 maj 2009. Anmäl
Polisministern går idag ut med att hon vill att det ska kännas rättssäkert i Sverige.
Låt mig tänka...
Lobbyorganisationer kräver att få censurera nätet, privatpoliser vill åtala dig utan att du får rätt till offentlig försvarare, en skärmdump producerad av motparten godtas som bevis, möjligheter till överklagan har beskurits, FRA får ständig tillgång till din telefon och internetförbindelse, RUC får ständig tillgång till dina sjukjournaler, bankkonton mm, polisen ska ges möjlighet att göra husransakan på eget bevåg när helst de har lust...
Ö, 11:24, 6 maj 2009. Anmäl
Jag tror nog att de allra flesta känner ett krypande obehag över utveckling.
Nu senast med ren hotpropaganda från upphovrättsindutrins lobby om fantasiviten mot både leverantörer och användare. Vidare ser vi repressiva lagar som IPRED, ACTA och datalagringsdirektivet klubbas igenom på löpande band av dagens politiker utan varken eftertanke eller ordentliga kunskaper.
Jag kommer ofelbart att rösta på Piratpartiet i både EU valet den 7 Juni och i Riksdagsvalet 2010.
Hoppas även majoriteten nu inte bara blir upprörda för tillfället utan även kommer ihåg detta vid den enda tidpunkten då vi dödliga har möjlighet att påverka utvecklingen, i valbåset.
Mvh/35+ och småbarnsfar och numera Piratpartist.
Det lär inte bli fler CD- och DVD-köp för min del i framtiden. Varför stödja en bransch som så uppenbart inte värnar om sina kunder?
Hank, 11:06, 6 maj 2009. Anmäl
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.























