För ett år sedan frikände en domstol i Kalifornien Michael Jackson från anklagelserna om sexuella övergrepp mot barn. Nu väntar nästa rättegång, där popstjärnan ska försvara sig mot en före detta kompanjons krav på ekonomisk ersättning.
Michael Jackson är stämd av F Marc Schaffel på motsvarande 30 miljoner kronor i obetalda lån, utgifter, arbete på en välgörenhetsskiva och intäkterna från två tv-program Schaffel jobbade med för Jacksons räkning. Juryn väljs ut den 26 juli, skriver AP.
Michael Jackson bor för illfället i Bahrain och förväntas inte dyka upp på rättegången utan ska lämna sin redogörelse via videofilm. Fiendeskapen mellan de två forna kompanjonerna är stor. Schaffel anklagar Jackson för att vara en snåljåp som utnyttjar folk ekonomiskt mot löften om framtida ersättning. Jackson menar att Schaffel har lurat honom och döljt sin bakgrund som svindlare och producent av bögporr.