Morrissey ställer in i Helsingborg

Uppdaterad 2011-07-14 16:30. Publicerad 2011-07-14 15:12

Foto: Fredrik Persson / Scanpix Morrissey ställer in sin spelning i Helsingborg, men är även bokad i Hultsfred på lördag.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Den engelske poplegenden Morrissey ställer in sin konsert i Helsingborg i kväll, torsdag. Orsaken är det ihållande regnet. Morrissey är också huvudattraktion i Hultsfred på lördag, där väderprognosen ser bättre ut.

Regnet har öst ner över nordvästra Skåne under torsdagen och vid 13-tiden på eftermiddagen fick konsertarrangören The Tivoli beskedet de inte ville höra: Morrissey ställer in kvällens konsert på Sundspärlan i Helsingborg.

– Vi hade sålt 2.000 biljetter, och det är klart att kunderna får pengarna tillbaka, säger Joakim Ohlin på The Tivoli till DN.se vid 14.40-tiden.

Steven Patrick Morrissey, mest känd som Morrissey kort och gott, är en av de mest inflytelserika personerna inom popen de senaste 30 åren. Som låtskrivare och sångare i The Smiths satte han sitt avtryck på en generation av fans över hela världen. Texterna var melankoliska betraktelser över Thatcher-erans England, och Morrrisseys klädstil och frisyr bildade skola bland unga anglofiler.

Trots att The Smith lade av redan 1987 har Morrissey hållit fast vid sina trogna fans, och skaffat sig mängder av nya även som soloartist. Den här sommaren är han ute på ett fåtal spelningar i Europa, med två bokningar i Sverige: Helsingborg på torsdagen och Hultsfredsfestivalen på lördagen.

– Vi har en del stora spelningar, exempelvis Robyn förra veckan. Men jag måste ju erkänna att det kändes exklusivt att ha Morrissey bokad. Så det är ju extra synd att det blev inställt, säger Joakim Ohlin.

Det var artisten själv som via turnéarrangören Live Nation valde att ställa in Helsingborgskonserten, på grund av det regn som fallit över trakten.

– Jo, det har regnat riktigt, riktigt mycket, medger Joakim Ohlin, innan han tillägger med ett skratt:

– Men just nu regnar det inte alls!

På lördag är Morrissey det stora publiknamnet på Hultsfredsfestivalen. Även i östra Småland har det regnat under torsdagen, men prognosen för helgen pekar på en molnig dag utan nederbörd.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Skulle rädda sina barnbarn – omkom

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn när de kom ut på djupt vatten. 31 10 tweets 21 rekommendationer

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Bengtsson vann på 4,35

Klar för EM. Stavhopparen Angelica Bengtsson är tillbaka efter skadorna. Hon vann lördagens tävling i tyska Holzminden. 10 7 tweets 3 rekommendationer