Myspace

Myspace Music omfamnar indiebolagen med nytt avtal

Publicerad 2008-10-23 10:56

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Det har stormat kring att den nya tjänsten Myspace Music inte skulle välkomna indieartisterna som byggde upp sajten. Nu kan DN.se avslöja att Myspace går på motoffensiv och sluter avtal med 50 000 indieartister - på ett bräde.

I september lanserade communitysajten Myspace en egen musiktjänst i USA, Myspace Music, för att utmana såväl digitala musikbutiker som iTunes, nätbaserade biljettförsäljare som Ticnet och andra sociala communityn som Facebook. Tjänsten kommer till Sverige i början av nästa år.

Det dröjde inte länge förrän det höjdes röster om att de oberoende artisterna, som ursprungligen gjorde sajten till en välbesökt succé, kommer att fly från Myspace. Orsaken? De mindre och oberoende bolagen befarade att de inte skulle få samma goda villkor som de stora.

I ett officiellt uttalande svarade företrädare för Myspace att företaget alltid betraktat independentmusiken och dess bolag och artister som en av sajtens absoluta hörnstenar.

Och nu kan DN.se avslöja att Myspace Music i USA slutit avtal med IODA (Independent Online Distribution Alliance) - en global distributör av oberoende musik. Avtalet innebär att Myspace Music i ett enda svep får tillgång till 50 000 indieartister och deras respektive musikkataloger, vilket blir mer än en miljon låtar.

- Det här avtalet med IODA, kombinerat med vårt samarbete med (indiedistributören) The Orchard, gör att vi kan erbjuda mer än 3 miljoner låtar av oberoende artister, skriver Amit Kapur, vd för MySpace i USA, i ett mejl till DN:se.

- Och det slutar inte där, fortsätter han. Vi är i förhandlingar med flera andra indieetiketter och ser fram emot att tillkännage ännu fler samarbeten inom de närmaste veckorna, säger Amit Kapur.

I dagsläget finns låtar av fem miljoner olika artister på Myspace Music i USA.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Skulle rädda sina barnbarn – omkom

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn när de kom ut på djupt vatten. 31 10 tweets 21 rekommendationer

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Bengtsson vann på 4,35

Klar för EM. Stavhopparen Angelica Bengtsson är tillbaka efter skadorna. Hon vann lördagens tävling i tyska Holzminden. 10 7 tweets 3 rekommendationer