Original-Guns N' Roses samlas igen

Publicerad 2012-02-15 15:38

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

De har bråkat i runt 20 år men den 14 april kommer det bli någon form av återförening mellan framför allt sångaren Axl Rose och sologitarristen Slash vid Guns N' Roses inval i Rock And Roll Hall of Fame. Det hävdar i alla fall bandets nuvarande keyboardist Dizzy Reed i en intervju med Billboard.

– Jag vet att alla originalmedlemmar kommer att vara där. Jag vet inte exakt vad som kommer att inträffa men jag är säker på att det blir en sådan där sak som blir verklighet och som blir verkligen cool", säger han till tidningen.

Det har varit det stora frågetecknet inför årets inval om bandet kommer att stå på scen tillsammans och kanske till och med spela ihop. Förutom Dizzy Reed, Axl Rose och Slash gäller invalet även gitarristerna Izzy Stradlin och Gilby Clarke, basisten Duff McKagen, samt trummisarna Steven Adler och Matt Sorum. Adler är dock den enda som hittills uttryckt tvivel om en återförening är möjlig.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Skulle rädda sina barnbarn – omkom

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn när de kom ut på djupt vatten. 31 10 tweets 21 rekommendationer

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Bengtsson vann på 4,35

Klar för EM. Stavhopparen Angelica Bengtsson är tillbaka efter skadorna. Hon vann lördagens tävling i tyska Holzminden. 10 7 tweets 3 rekommendationer