Tisdagens P3 Guld-gala blev i mångt och mycket en repris av fredagens Grammisgala. Det var Kent och Erik Hassle och det var Mando Diao. Och störst, som vanligt, var Lars Winnerbäck.
Precis som efter Grammisgalan var det Lars Winnerbäck som kunde lämna P3 Guld-galan på Scandinavium med flest glasstatyetter. Den folkkäre artisten tog hem båda priserna som han var nominerad för, bästa artist och bästa liveakt.
Veteranerna Kent kan fylla på prishyllan med ännu en utmärkelse och stjärnskottet Erik Hassle har på mindre än en vecka hyllats två gånger som årets nykomling. P3 Guld-priset för bästa låt gick precis som grammisen till Mando Diao för ”Dance with somebody”.
Men i de fyra kategorier där det inte är publiken, utan en specialjury, som röstar fram vinnarna urskilde sig P3 Guldgalan, som under alla år utmärkt sig för att lyfta fram även smalare musik. Stor gick hem med priset för bästa hiphop/soul, Deportees vann för bästa pop och Switch Opens har enligt P3 Guld-juryn gjort årets bästa rock/metal.
Tjejerna lyste med sin frånvaro under prisutdelningen, med ett enda undantag. Favorittippade Karin Dreijer Andersson som står bakom soloprojektet Fever Ray var nominerad för årets nykomling och årets pop, men fick nöja sig med ett P3 Guld-pris för bästa dansmusik. ”Sökandet efter det enkla är dramatiskt. Fever Ray speglar nutiden och slungar den långt framåt” löd juryns motivering.
Fever Ray har mött massiva hyllningskörer internationellt. Hennes självbetitlade ”Fever Ray” hamnade på plats nio när välrenommerade musiksajten Pichfork listade 2009 års bästa album.
Fotnot: Tack för era kommentarer och synpunkter. P3 Guld-galan var förvillande lik Grammisgalan, men i DN:s artikel hade för många likheter smugit sig in. Det var Deportees och ingen annan som fick P3 Guld-pris för årets bästa pop. Fibes, Oh Fibes fick däremot en grammis, liksom Thåström som hyllades för bästa album, en kategori som inte finns på P3 Guld-galan. Vi ber om ursäkt för misstagen.