Peace & Love startar skivbolag

Uppdaterad 2010-03-18 11:00. Publicerad 2010-03-18 09:11

Foto: Henrik Montgomery / Scanpix

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Sveriges största festival, Peace & Love, har startat skivbolag och agentur. Det är festivalens grundare Jesper Heed som ligger bakom satsningen.

– Det är nu man ska satsa, brukar man säga. Skivförsäljningen går ner, men jag tror på verket och att albumtänket kommer tillbaka, säger Jesper Heed till DN.se.

Han är i dagsläget ensam ägare till skivbolaget Peace & Love Artists, som förutom att ge ut skivor även kommer att ägna sig åt agentur och management. Till att börja med har bolaget knutit tre artister från Dalarna till sig; "Goodlooking trash", Anna Ihlis och Hanna Turi.

Alla tre har spelat på Peace & Love-festivalen, men enligt Jesper Heed spelar det ingen roll för vilka de skriver kontrakt med. I stället är det viktigt att artisterna har förstått budskapet bakom Peace & Love.

– Vi vill signa artister som har förstått vad Peace & Love står för och som har hjärtat på rätt ställe, säger han.

Att starta skivbolag kan verka konstigt i en tid då traditionella skivbolag tappar mer och mer av sin försäljning för varje år. Men att konsertarrangörer släpper skivor som ett led i en ”360 grader”-modell, där allt från skivintäkter, livekonserter, merchandise och sponsoravtal ingår, blir vanligare.

För tre år sedan startade Live Nation en sådan satsning med Madonna. Därefter har de knutit flera artister till sig i en liknande modell.

Jesper Heed ser likheterna men tycker samtidigt att satsningen är motsatt Live Nations.

– Vi tänker likadant i och med att allt ska vara samlat i samma hus. Men annars är de ett gigantiskt bolag medan vi tänker mer i ett microperspektiv. Vi vill ta fram de mindre artisterna, även om vi kommer att samarbeta med stora som små, säger Jesper Heed.

Peace & Love Artists kommer att samarbeta med skivbolaget National för distribution och Naz promotion för marknadsföring.

Läs mer: Konsertintäkter måste kompletteras

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Polis knivskuren av tolvårig pojke

Förhörs av polis. Två polismän skadades på tisdagen efter att tumult uppstått när de skulle omhänderta en trettonårig pojke i norra Stockholm.

Foto: Bertil Ericson / Scanpix Fler stockholmare väljer att begränsa tillgången till journalen.

Läkarna ser allt – fler låser journalen

Sök för förkylning – visa din abort. 40.000 läkare, sjuksköterskor och annan vårdpersonal kan enkelt ta fram dina hela din sjukdomshistorik.

Barnmorska: Jag får se saker som är direkt besvärande att känna till.

Hela listan. Se vilka som använder det nya journalsystemet.

Är du rädd för att andra kan läsa dina sjukjournaler?

Foto: Alamy

Hit åker vi helst på sportlovet

Utlandsresor fortsätter locka allt fler. I år har vintertrötta svenskar bokat 8 procent fler resor än förra året. En del destinationer är slutsålda.

Foto: Kyodo News / AP

Fredrik Ljungberg bryter med klubben

”Vi har olika ambitioner”. ”Han vill vinna saker nu under sina sista år i karriären”, säger Ljungbergs representant Walid Bouzid.

Foto: Apichart Weerawong / AP Förutom bombmannen själv ska tre personer ha fått mindre allvarliga skador.

Man skadad av sin bomb i Bangkok

Gripen svensk kopplas till händelsen. En man som uppges vara iranier skadades svårt av en bomb i Thailands huvudstad Bangkok på tisdagen.